Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Znajduje się praktycznie w każdym fragmencie naszego ciała, jednak skóra ma go najwięcej- jest to ponad 50 %. W skórze wspomniany kwas ma pełnić rolę budulca naszej skóry:
Niestety z wiekiem zaczyna ubywać kwasu, wskutek czego skóra wysusza się , wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a usta czy policzki tracą na objętości. Palenie papierosów, styl życia, złe jedzenie, nadmierne opalanie się, zmiany hormonalne dodatkowo wpływają na przedwczesne starzenie się.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy usieciowany, czyli taki, który został poddany chemicznej modyfikacji i procesowi powstawania wiązań pomiędzy cząsteczkami skutecznie radzi sobie z tym problemem. Utrzymuje się w skórze w przedziale 6-12 miesięcy, natomiast podając kwas do skóry właściwej, uruchamiany procesy regeneracji skóry, po jego wchłonięciu skóra i tak wygląda lepiej niż przed zabiegiem.
I tak, i nie ! Tak jak wspomniałam kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za nawilżenie skóry, jednak ten w preparacie ma trochę inne działanie. Kwasy hialuronowe do wypełnień różnią się stopniem usieciowania i zawartością kwasu HA. Co to oznacza? Czym kwas jest bardziej usieciowany tym ma większe cząsteczki i mniejszą zdolność do nawilżenia skóry i odwrotnie.
Czasami klientki zauważają efekt nawilżenia ust po zabiegu. Nawilżenia w tym przypadku nie ma, jednak efekt pełnych, jędrnych ust daje klientce złudne myślenie o ich nawilżeniu.
Kosmetolog przed zabiegiem nakłada krem znieczulający na ok 30 min. co skutecznie minimalizuje uczucie dyskomfortu. Dodatkowo preparat w ampułkostrzykawce, może zawierać substancje znieczulająca- lidokainę. Preparat podawany jest powoli, bardzo cienką igłą.
Jest to najczęstsze pytanie klientek . Przy zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym efekt widoczny jest od razu! Jednak należy pamiętać, że nie jest to zabieg który wykonujemy raz na całe życie. Utrzymywanie się kwasu hialuronowego indywidualne u każdej klientki. Jednak tak jak wspomniałam wcześniej jest to zwykle okres od 6 do 12 czy nawet 14 miesięcy. Od czego jest to zależne ? Oczywiście ma na to wpływ nasz styl życia, palenie papierosów, nadmierne nagrzewanie ( kwas nie lubi ciepła), ale również nasze indywidualne uwarunkowanie. Co to znaczy? Każdy z nas ma w organizmie enzym odpowiedzialny za rozpuszczanie kwasu- tzn. hialuronidaza i to ona również wpływa na to na jaki czas zabieg będzie skuteczny.
Myślę, że tutaj musi podjąć decyzje osoba wykonująca zabieg. Warto jednak wybierać miejsca, gdzie stosowane są znane na preparaty. Gabinet powinien posiadać różne kwasy w swojej ofercie. Ponieważ do każdego przypadku może sprawdzić się coś innego.
Po zabiegu nie wolno korzystać z solarium, sauny minimalnie 2 tygodnie. Inne zabiegi z medycyny estetycznej należy wykonywać najlepiej z zachowaniem 3 tygodni przerwy.
Na koniec, myślę że warto zwrócić uwagę na to, że stosowanie kwasu hialuronowego uzależnia. Dlatego dobrze zawsze przed zabiegiem wykonać zdjęcie przed. Tutaj mam na myśli zabieg wypełniania ust. Bardzo szybko zapominamy jak wyglądałyśmy przed zabiegiem i ciągle nam mało. Drogie klientki, zawsze proszę słuchać osoby która wykonuje zabieg. Jesteśmy dla Was i chcemy żeby każdy zabieg poprawił naszą urodę, a nie ją zniszczył.
Autorka:
mgr Ewelina Majchrzak - Kosmetolog
Przeczytaj więcej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: