Wakacje to czas, w którym nasza skóra wystawiona jest na silne działanie promieni słonecznych. Słońce w odpowiedniej ilości może poprawiać nasze samopoczucie i dodać energii na długi czas. Niestety, nadmierne promieniowanie ma bardzo zły wpływ na naszą skórę - przyspiesza jej starzenie się, może prowadzić do poparzeń słonecznych i zaczerwienienia. Co zrobić, żeby skóra po opalaniu była odpowiednio nawilżona? Jak w odpowiedni sposób zadbać o pielęgnację skóry po opalaniu i na dłużej cieszyć się piękną opalenizną?
Skóra po opalaniu - koniecznie zatroszcz się o nią!
Bardzo często po intensywnym opalaniu skóra staje się odwodniona i przegrzana. Towarzyszy nam wtedy pieczenie i swędzenie, a po czasie zaczyna się ona łuszczyć i wyglądać mało estetycznie. Czy da się temu zapobiec bez narażania skóry na podrażnienia, alergie i stany zapalne? Oczywiście, że tak!
Gdy skończysz się opalać, zmyj z ciała pozostałości po piasku, soli morskiej i resztki kosmetyków. Następnie koniecznie zastosuj na skórę odpowiedni kosmetyk po opalaniu, który złagodzi podrażnienia i zapewni jej właściwą regenerację. Możesz użyć do tego oleju arganowego lub kolagenu - dostępne w formie balsamów do ciała i kremów. Dbając o odpowiednie nawilżenie skóry z zewnątrz, nie zapominaj o nawadnianiu od wewnątrz. Staraj się pić ok. 2 litrów wody dziennie.
Zatrzymaj opaleniznę na dłużej!
Kilka dni przed opalaniem rozpocznij kurację beta karotenem, który znajdziesz w warzywach i owocach, takich jak: marchew, szpinak, brokuły, melon, morele. Możesz zastosować do tego także gotowe suplementy dostępne w aptece. Dobrej jakości suplementy mają świetne działanie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Cenne są dla nas także witaminy grupy C i E, które chronią nas przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu Twoja opalenizna stanie się równomierna, utrwalona i pogłębiona, a Twoja skóra po opalaniu po prostu piękna.
Oparzenia słoneczne - jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne bywają nieuniknione i musisz wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Jeżeli Twoja skóra po opalaniu jest zaczerwieniona, napięta i piecze, zaaplikuj kosmetyk z pantenolem, zimne okłady lub zastosuj domowe serum z zsiadłego mleka czy twarogu. Jednak nie zawsze możesz sobie poradzić samodzielnie z poparzeniami skóry. W momencie kiedy na skórze pojawią się pęcherze i silny ból, dreszcze lub gorączka, natychmiast udaj się do lekarza. Nigdy pod nie przekłuwaj samodzielnie powstałych pęcherzy!
Przeczytaj więcej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: