Rozstępy są problemem, który występuje zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Powstają na skutek rozerwania się skóry właściwej - właśnie wtedy powstaje stan zapalny. Z wyglądu świeże rozstępy przypominają czerwone, wrzecionowate pasma. Okazuje się, że czerwone rozstępy można usuwać - przeczytaj, co stosować na świeże rozstępy.
Widoczność świeżych rozstępów może być zauważalna u nastolatków. Zazwyczaj są one wynikiem zbyt szybkiego wzrostu (rozstępy wzrostowe). Z rozstępami mierzą się także kobiety w ciąży. To u nich najczęściej obserwujemy świeże rozstępy na piersiach, brzuchu i górnej części ud. U mężczyzn te zwyrodnienia skórne tworzą się w okolicy lędźwiowo- krzyżowej oraz obręczy barkowej. Świeże rozstępy po czasie zmieniają się w tzw. rozstępy zanikowe. Wtedy ich kolor staje się białoperłowy.
Czynnikami wywołującymi powstanie rozstępów na skórze są: zaburzenia hormonalne (zwiększony poziom kortyzolu, estrogenów), nieprawidłowe odżywianie, przyjmowanie leków grupy glikokortykosteroidów, predyspozycje genetyczne, zaburzenia prawidłowego funkcjonowania fibroblastów.
Na rozstępy narażone są też m.in. dzieci, które uprawiają sport. U nich mięśnie rozrastają się nie tylko w górę ale również na szerokość. Wtedy rozstępy stają się widoczne na kończynach dolnych i pośladkach. Problem ten występuje również u dziewczynek na piersiach.
U młodych osób ćwiczących na siłowni, które nierzadko przyjmują suplementy wspomagające rozrost tkanki mięśniowej, powstają rozstępy na plecach i ramionach.
Uogólniając, proces powstawania rozstępów dzieli się na dwa etapy:
Zdarza się, że rozstępy przez cały czas pozostają w kolorze czerwonym - świadczy to o zaburzeniach hormonalnych.
Skóra u kobiet ze względu na swoją cieńszą od skór mężczyzn strukturę jest bardziej predysponowana do pękania. |
Tak jak w przypadku blizn, im szybciej wdroży się terapię, tym lepsze i szybsze będą efekty. Na rozstępy najlepiej jest zadziałać kiedy są one jeszcze w fazie zapalnej.
Kosmetolog dobiera rodzaj zabiegów w zależności od potrzeb skóry. Należy brać pod uwagę, że ogromne znaczenie ma wiek pacjenta, jego stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie. Inne zabiegi będą dobrane dla delikatnej skóry dziewczynki wchodzącej w okres dojrzewania, a inne dla dorosłego mężczyzny, u którego poprzez treningi nastąpił rozrost tkanki mięśniowej. Najskuteczniejsze będą procedury zabiegowe, które będą inicjować intensywną regenerację skóry.
Podczas laserowego usuwania rozstępów wykorzystuje się lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne.
Lasery frakcyjne powodują powstanie mikrokanalików uszkodzonej skóry ułożonych w bardzo równomiernym zagęszczeniu. Poprzez pozostawienie marginesu zdrowej tkanki następuje intensywna przebudowa skóry. W efekcie powierzchnia rozstępu staje się gładsza, a kolor jest bardziej jednolity. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabiegi są dla klientów komfortowe.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta przez około 2-5 dni. Pierwsze efekty mogą być widoczne już w pierwszych tygodniach po zabiegu. Jednak na pełną przebudowę skóry trzeba poczekać 4 tygodnie. Efekt jest stały.
Przy świeżych rozstępach u nastolatków najczęściej wystarczą 2 zabiegi. Wyjątkiem są rozstępy głębokie szczególnie na plecach. Wówczas może zostać zalecona większa ilość spotkań.
Jednym z rozwiązań przy świeżych rozstępach jest zastosowanie lasera FOTONA, który wykorzystuje użycie wiązki Nd:YAG niezłuszczającej naskórka, czyli nieablacyjnej - światło lasera dociera w głębokie warstwy skóry i tworzy w nich szereg mikrouszkodzeń. W efekcie następuje uszkodzenie tkanek w skórze właściwej i naskórku, które powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych. Równocześnie, energia cieplna przebudowuje włókna kolagenowe i pobudza fibroblasty do zwiększonej produkcji nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Kolejnym elementem zabiegu usuwania świeżych rozstępów jest delikatnie ablacyjny laser Er-YAG. Działa on bardziej powierzchniowo, złuszczając i wygładzając naskórek oraz jednocześnie usuwa gorące i martwe pozostałości leczonej skóry. Zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.
Technologię nieablacyjnego lasera wykorzystuje również Lumenis M22, który w połączeniu z zastosowaniem intensywnie pulsacyjnego światła jest w stanie rozjaśnić rozstępy, poprawić gęstość i napięcie skóry oraz usunąć ewentualne przebarwienia pozapalne.
Radiofrekwencja mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł i jednoczesnym jej podgrzewaniu. Jest to procedura szczególnie zalecana w przypadku starszych rozstępów.
W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości igieł. Stymuluje to fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu zapewniając w ten sposób przywrócenie skórze sprężystości i elastyczności. Włókna obkurczają się i zwiększają swoją ilość. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie – zanikać.
Podobnie jak przy poprzednich metodach skóra po zabiegu pozostaje opuchnięta, zaczerwieniona i tkliwa.
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy jest się gotowym psychicznie na wyeksponowanie danej części ciała w trakcie zabiegu. Jest to problem, który najczęściej występuje u młodych dziewczyn, szczególnie gdy jest to biust lub pośladki. Trzeba bowiem pamiętać, że stan mentalny nastolatka znacząco różni się od osoby dorosłej, dlatego gotowość psychiczna tak młodej osoby jest również niezbędna w kontekście bezpieczeństwa w trakcie zabiegu.
NASTOLATKA NIE NALEŻY ZMUSZAĆ DO ZABIEGÓW!
W gabinetach nierzadko spotkać się można z sytuacją kiedy to rodzicowi najbardziej zależy na usunięciu świeżych rozstępów u dziecka. Warto najpierw porozmawiać z kosmetologiem i wysłuchać jego zaleceń. Jeżeli dziecko zostanie skierowane na badania nie powinno się ignorować takich sugestii. Bywa, że przyczyną powstawania świeżych rozstępów są zaburzenia hormonalne, które w dalszej kolejności mogą nieść za sobą gorsze dla zdrowia konsekwencje.
Z kolei, jeżeli rozstępy powodują u dziecka kompleksy nie należy tego ignorować.
Doświadczenie pokazuje, iż im świeższe rozstępy tym lepszy efekt ich usuwania. Dlatego też odkładanie zabiegów “na później”, gdy nastolatek wyjdzie z okresu dojrzewania w konsekwencji może jedynie utrudnić i opóźnić osiągnięcie zadowalającego efektu.
Niestety, zazwyczaj nie da się rozstępów usunąć w ciągu kilku tygodni czy kilku miesięcy. Skóra musi mieć czas na przemodelowanie i wypełnienie rozstępów. Cały proces leczniczy to zazwyczaj około pół roku. W przypadku dużych rozstępów może to być nawet rok.
Przeczytaj więcej o rozstępach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: