Rozstępy są powszechnym problemem estetycznym, dotykającym ok. 50 - 80% społeczeństwa, niezależnie od płci czy wieku. Nie są dolegliwością zdrowotną tylko defektem kosmetycznym. Mogą jednak w zdecydowany sposób obniżyć pewność siebie, zaburzyć samoakceptację i odbić się na psychice osób, u których występują.
Rozstępy to linijne, przebiegające równolegle lub promieniście pasma ścieńczałej skóry, dobrze odgraniczone od powierzchni nie objętej zmianami, wyglądem przypominające blizny.
Jak powstają rozstępy?
- Na początku ich pojawienia się skóra jest zaróżowiona, fioletowa, spłaszczona i lekko swędząca.
- Później rozstępy poszerzają się, wydłużają, lekko wznoszą ponad powierzchnię skóry i zmieniają kolor na czerwony bądź sinoczerwony- związane jest to z reakcją zapalną (do pół roku od powstania zmian). Na tym etapie najlepiej reagują na stosowane zabiegi estetyczne.
Z upływem czasu zmiany mogą ulegać zanikowi, stają się pofałdowane, lekko pomarszczone koloru perłowego (w takiej postaci ciężko jest je zniwelować). Rozstępy mają kilka centymetrów długości o różnej szerokości.
Lokalizacja jest uwarunkowana przez depozyty tkanki tłuszczowej i dotyczy miejsc najbardziej narażonych na rozciąganie. Rozstępy poziome powstają głównie na dole i środku pleców wzdłuż kręgosłupa, pionowe zaś na bokach pleców. Inne lokalizację, gdzie mogą pojawić się nam te zmiany to uda, brzuch, pośladki, piersi czy okolice ramion.
Cechy charakterystyczne dla rozstępów względem blizn:
- Swoim wyglądem mogą przypominać bliznę.
- W obrazie histopatologicznym mogą wykazywać wiele podobnych cech.
- W obrębie zmian - skóra pozbawiona jest gruczołów potowych, łojowych i mieszków włosowych.
- Podobnie jak blizna, w przebiegu pojawienia się rozstępów dochodzi do uszkodzenia tkanki łącznej, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszania elastyczności skóry.
- Różnica występuje w przyczynach powstawania zmian, gdyż w przeciwieństwie do rozstępów, blizna powstaje w wyniku różnych czynników zewnętrznych.
Co powoduje rozstępy na plecach?
Rozstępy są powszechnym problemem skórnym ale przyczyny ich powstania nie są do końca poznane. Prawdopodobnie głównym czynnikiem jest nieprawidłowy rozwój skóry uwarunkowany genetycznie (skłonność do obniżonej syntezy włókien kolagenowych i elastynowych).
Drugim czynnikiem powodującym pojawienie się rozstępów na plecach może być długotrwałe rozciągnięcie skóry poprzez szybki przyrost masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej. W konsekwencji może to prowadzić do uszkodzenia włókien kolagenowych i sprężystych. W tym przypadku zmiany układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry.
Znaczący wpływ na pojawienie się rozstępów ma długotrwała terapia sterydami. Stosowane miejscowo są wykorzystywane bardzo często w medycynie. To leki z wyboru w leczeniu dermatoz o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym. Najczęściej sięgają po nie pacjenci z atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, liszajem, po oparzeniach, z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, bielactwem i łysieniem plackowatym. Przyjmowanie ich długotrwale i w dużych dawkach prowadzi do ścieńczenia naskórka oraz zmniejszenia wytrzymałości skóry na rozciąganie. Rozstępy w tych przypadkach są bardziej rozległe i mogą zajmować inne partie ciała w tym doły pachowe, plecy czy skórę twarzy.
Do najczęstszych stanów fizjologicznych predysponujących do powstawania rozstępów należą okres dojrzewania oraz ciąża. Poza silnym rozciąganiem skóry, który może być związany np. z szybkim wzrostem, lub przyrostem masy ciała wymienionym stanem fizjologicznym towarzyszy silne oddziaływanie czynnika hormonalnego, który znacznie zwiększa ryzyko powstawania zmian. Większą predyspozycję do zmian mają młode kobiety o jasnej karnacji. Skóra taka jest cienka, miękka o rzadszym utkaniu włókien kolagenowych, w przeciwieństwie do ciemniejszych barw skóry
Kolejny czynnik to wszelkie zaburzenia hormonalne, wynikające z występujących chorób, np. choroba Cushinga czy nadczynność nadnerczy. Charakterystyczne dla tych chorób jest nadmierne wydzielanie kortykosteroidów przez co dochodzi do zmniejszonej wytrzymałości włókien kolagenowych i elastycznych na rozciąganie. Zmiany na skórze są znacznie większe i bardziej widoczne niż rozstępy powstałe w wyniku stanów fizjologicznych.
Rozstępy na plecach - co robić?
Na rynku kosmetycznym jest wiele produktów do aplikacji na skórę, które obiecują zlikwidowanie rozstępów. Jednak aby był on skuteczny musiałby przeniknąć przez wiele warstw aż do skóry właściwej. Jest to bardzo ciężkie biorąc pod uwagę jaką drogę muszą przejść substancje aktywne w kosmetykach. Regularne stosowanie preparatów poprawia jedynie wygląd rozstępów. Na szczęście oprócz tego możemy skorzystać z oferty gabinetu kosmetycznego. Po wykonanej serii zabiegi spłycają i zmniejszą widoczność zmian a nawet mogą całkowicie zniwelować problem. Rozstępy najlepiej leczyć w pierwszym etapie ich powstawania, kiedy to odbudowa struktur kolagenu i elastyny jest jeszcze możliwa.
- Zabiegi laserowe - dają świetne efekty w niwelowaniu rozstępów. Najlepszy rezultat przynoszą lasery frakcyjne ablacyjne. Powodują mikrouszkodzenia skóry, w efekcie doprowadzając do produkcji nowego kolagen i doprowadzają do złuszczenia naskórka. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że światło lasera skupia się jedynie na miejscach objętych problemem, nie uszkadzając sąsiednich tkanek. Należy wykonać serię ok 6-8 zabiegów w odstępach co 4 tygodnie. Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu laserowego na rozstępy to między innymi: ciąża, karmienie piersią, świeża opalenizna, infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, niektóre choroby przewlekłe oraz leczenie izotretynoiną.
- Mikronakłuwanie- to zabieg kontrolowanego uszkodzenia skóry na plecach poprzez jej mechaniczne nakłuwania. Podczas jednego zabiegu na plecach powstają dziesiątki tysięcy malutkich nakłuć. W naskórku tworzą się mikro przejścia, przez co umożliwiają wprowadzenie głębiej odpowiednio dobranych substancji aktywnych. Poza tym samo nakłucie pobudza skórę do reakcji naprawczych, prowadzących do odnowy tkanki.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta przed wizytą. Jest procedurą bezpieczną, szybką i bezbolesną zwłaszcza, że skórę możemy wcześniej znieczulić. Zalecana seria to ok 6 zabiegów wykonywanych co 4 tygodnie. Przeciwwskazaniami do zabiegu mikronakłuwania dermapenem to: ciąża i okres laktacji, aktywne stany zapalne w miejscu zabiegu, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze zaburzenia krzepnięcia krwi oraz niektóre przewlekłe choroby.
- Karboksyterapia- To metoda iniekcyjnego podania dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanki podskórnie lub śródskórnie za pomocą igły o długości 11-13cm. Natychmiastową reakcją jest silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi oraz ciśnienia tlenu. Karboksyterapia w niwelowaniu rozstępów na plecach prowadzi do stymulacji fibroblastów, co skutkuje wzrostem produkcji kolagenu w celu przywrócenia elastyczności i wygładzenia skóry w miejscu jej uszkodzenia. Dodatkowo poprawia ukrwienie tkanek powodując lepszą pigmentację, przez co kolor rozstępów coraz bardziej zbliża się do właściwego koloru skóry. Zalecana jest seria ok 10 zabiegów na daną partię ciała co nawet 14 dni. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, laktacja, infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, hemofilia, zapalenia żył, choroby nerek, płuc i serca.
Rozstępy na plecach - jak zapobiegać?
Na uwarunkowania genetyczne nie mamy wpływu jednak jeżeli wiemy, że skóra może być narażona na rozciągnięcie, np. w okresie ciąży bądź mamy tendencje do pojawiania się rozstępów to warto wcześniej pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji.
- Wskazana jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie,
- stosowanie diety bogatej w białko zawarte głównie w mięsie i rybach, witaminy: A, E, D, PP oraz witaminy z grupy B.
- Najlepiej połączyć intensywny wysiłek fizyczny z masażami, które poprawiają mikrokrążenie i elastyczność skóry. Dodatkowo masaż nadaje prawidłowy kierunek włóknom kolagenowym dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie.
- Istotne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez aplikację odpowiednich kosmetyków. Wcierając kremy bądź olejki w miejsca predysponowane do powstawania rozstępów wykonujemy masaż skóry i poprawiamy jej ukrwienie. Ważne, aby aplikowane preparaty zawierały: aminokwasy, panthenol, witamina E, alantoina, kwas hialuronowy, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, olej kokosowy, olej migdałowy, wosk pszczeli czy masło Shea. Dodatkowo na lepszą wchłanialność preparatów pomaga regularne złuszczanie naskórka poprzez wykonywanie peelingów ziarnistych bądź szczotkowanie ciała.
Rozstępy na plecach u mężczyzn
Główną przyczyną powstawania rozstępów u płci męskiej są czynniki genetyczne. Objawia się to upośledzeniem rozwoju tkanki łącznej, która pod wpływem wzrostu organizmu pęka, pozostawiając na skórze czerwone pręgi. Są to cechy charakterystyczne choroby genetycznej tkanki łącznej tzw. Zespołu Marfana. Oprócz tego przyczyną występowania rozstępów na plecach to nieregularnie szybki wzrost kości np. w okresie dojrzewania bądź rozrost tkanki mięśniowej, np. w trakcie kształtowania sylwetki na siłowni.
Rozstępy na plecach u dziewczyn
Główną przyczyną powstawania rozstępów na plecach u dziewczyn w okresie dojrzewania, tak jak u chłopców może być szybki przyrost wagi. W późniejszym okresie u kobiety zmiany te mogą też pokazać się w okresie ciąży. Szacuje się, że te zmiany pojawiają się nawet u 70%-90% ciężarnych kobiet w III trymestrze ciąży jednak częściej niż na plecach można zauważyć charakterystyczne pręgi na brzuchu i piersiach.
Rozstępy stanowią duże wyzwanie w pracy kosmetologa. Najtrudniej jest ze zmianami, które są starsze i niezapalne. W takim przypadku kosmetolodzy starają się je zniwelować, sprawiając, że stają się one mniej widoczne. Podsumowując nie ma na co czekać i warto rozpocząć zabiegi jak najszybciej.
Przeczytaj więcej o rozstępach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Czyli ogólnie jest to genetycznie uwarunkowane czy pojawią się u mnie rozstępy czy nie? Jestem wstanie jakoś wpłynąć na takie uwarunkowanie genetyczne?