Przy dzisiejszym postępie medycyny żyjemy coraz dłużej i z tego względu chcemy na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie. Kosmetologia i medycyna oferują coraz to nowocześniejsze metody spowalniające proces starzenia się skóry. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego porównując do siebie dwie osoby w podobnym wieku, jedna wygląda zdrowiej od drugiej. Jest to zależne od wielu czynników, przekonaj się jakich.
Co ma wpływ na proces starzenia się skóry?
Ogromną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają geny. Niestety, jest to niemodyfikowalny element wpływający na “zużywanie się” organizmu. Do starzenia się organizmu przyczynia się także szereg innych czynników, na które mamy wpływ i w zależności od naszych starań jesteśmy w stanie opóźnić jego procesy.
Elementy mające wpływ na proces starzenia się skóry:
- fotostarzenie
- starzenie hormonalne
- wolne rodniki
- przyswajane kalorie
- procesy zapalne
Co spowalnia proces starzenia się skóry?
Fotostarzenie jest tematem, który regularnie pojawia się w kontekście spowalniania starzenia się skóry. Istotne jest aby szerzyć informacje dotyczące szkodliwego działania promieniowania UV, które prowadzi do przebarwień, osłabienia naczyń krwionośnych, zmniejszenia ilości kolagenu oraz osłabienia reakcji układu odpornościowego. Stąd też dermatolodzy i kosmetolodzy regularnie przypominają o konieczności stosowania kremów z filtrem, by spowolnić proces starzenia się skóry.
W okresie krótko przed, w trakcie i pomenopauzalnym występuje zjawisko depresji hormonalnej. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów zmniejsza się również wydzielanie insulinoopornego czynnika wzrostu, co prowadzi do glikacji - jest to proces łączenia się cukru z białkiem. Taki kompleks białek staje się usztywniony i niemożliwy do remodelingu. Najważniejsze w kontekście zachowania sprężystej skóry i spowolnienia procesu starzenia się skóry jest to, by pamiętać, że białka (czyli kolagen i elastyna) sztywnieją i mogą nie reagować na zabiegi estetyczne w taki sposób, w jaki można by się było tego spodziewać. Stąd też osoby, które nie ograniczają spożycia cukrów poza problemami z wagą mogą zauważać szybsze starzenie się skóry. Ponadto, glikacja uszkadza enzymy o działaniu antyoksydacyjnym, co sprzyja powstawaniu mutacji w DNA.
Fakt, że sport to zdrowie jest każdemu dobrze znany, jednak nie każdy jest w stanie wyjaśnić od strony biochemicznej dlaczego tak jest. Powodów jest mnóstwo. Nawiązując do wspomnianego wyżej zjawiska glikacji warto wspomnieć o istotnej roli antyoksydantów. Najnowsze badania wskazują, iż nadmiar syntetycznych antyoksydantów daje efekty odwrotne od zamierzonych, ponieważ organizm przestaje produkować własne ‘wymiatacze’ wolnych rodników. Odpowiednio dostosowany wysiłek fizyczny zwiększa ilość enzymów antyoksydacyjnych, co przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się skóry. Nawet osoby, które są mniej sprawne fizyczne powinny uprawiać długotrwałą, lecz umiarkowaną aktywność.
Ogólny stan zdrowia ma kluczowy wpływ na wygląd skóry oraz na to, jak szybko procesy starzenia się skóry będą u nas postępować. Warto podczas konsultacji z kosmetologiem omówić holistyczne podejście do pielęgnacji ciała, aby zadbać nie tylko o skórę, ale również o organizm.
Przeczytaj więcej o starzeniu się skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: