Okres wakacyjny to czas kiedy bierzemy wolne nie tylko od szkoły czy pracy ale również od zabiegów estetycznych. Promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury, słona, morska woda, czy ta chlorowana basenowa mogłyby bowiem niekorzystnie wpływać na procesy leczenia skóry, dlatego świadomi klienci wracają do gabinetu dopiero na jesień. Nawet przy przestrzeganiu zasad podstawowej pielęgnacji skóry tj. oczyszczanie rano i wieczorem, tonizowanie, nawilżanie i stosowanie kremu z filtrem prawidłowe funkcjonowanie skóry może zostać zaburzone.
Można zauważyć nadmierne przetłuszczanie się skóry u osób, których skóra z natury jest tłusta lub mieszana. Nadmierna ekspozycja na słońce doprowadza do jej wysuszenia, co w konsekwencji prowadzi do naturalnej obrony organizmu przed odwodnieniem. Gruczoły łojowe zaczynają produkować więcej sebum co sprzyja również w późniejszych etapach anormalnej keratynizacji mieszka włosowego, zwiększonemu rozwojowi chorobotwórczej mikroflory bakteryjnej oraz reakcjom zapalnym. W efekcie, skóra po wakacjach jest jednocześnie przesuszona i przetłuszczona.
Podstawą pielęgnacji takiej skóry jest dobór produktów o działaniu wielokierunkowym:
- sebostatycznym
- bakteriostatycznym
- łagodzącym
- keratolitycznym
Zmiana pielęgnacji i przywrócenie skórze równowagi w okresie jesiennym jest bardzo ważna!
Co wdrożyć w okresie jesiennym?
- Preparaty oczyszczające powinny charakteryzować się odpowiednim pH zbliżonym do naturalnego, aby nie zaburzać równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Należy zwrócić uwagę na skład produktu - Sodium Laureth Sulfate nie powinien być umieszczony na początku listy składników INCI. Łagodniejszymi składnikami wykorzystywanymi nawet do pielęgnacji skóry dziecięcej są Lauryl Glucoside i Decyl Glucoside. Warto również zwrócić uwagę na zawartość innych związków łagodzących, takich jak np. Panthenol.
Toniki mają za zadanie przywrócić skórze kwaśne pH po uprzednim jej umyciu. Coraz częściej można spotkać na rynku produkty o pH nieznacznie kwaśniejszym od fizjologicznego. Silniejsze zakwaszenie ma na celu zadziałanie bakteriostatycznie oraz delikatnie udrażniające ujścia gruczołów łojowych.
Planując swoją pielęgnację domową warto się zastanowić nad peelingiem. Eksfoliacja bowiem, pozwoli na dogłębniejsze oczyszczenie skóry i udrożnienie ujść gruczołów łojowych. Osoby borykające się z trądzikiem powinny wybierać peelingi na bazie polimerów, np. granulek polietylenowtch, które mają równomierny kształt i nie podrażniają skóry tak jak zmielone pestki owoców. Zbyt mocne potraktowanie skóry produktem złuszczającym może doprowadzić do zaostrzenia zmian zapalnych.
- Preparaty pielęgnacyjne powinny być lekkie aby nie powodować efektu wyświecania się skóry. Produkty o słabo wyczuwalnej warstwie okluzyjnej (emulsje, hydrożele) delikatnie nawilżają skórę i dodatkowo nie działają komedogennie. Zaleca się unikanie składników takich jak: niektóre oleje roślinne (np. kokosowy, z pestek winogron), Isopropyl myristate, Isopropyl linoleate, Oleic acid, Isoparaffin, Caprylic, Capric triglyceride.
Najczęściej wprowadzanym do pielęgnacji preparatem w okresie jesiennym jest retinol, który pobudza komórki skóry do pracy . Wzrost liczby i aktywności fibroblastów powoduje pozytywny wpływ na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawę sprężystości, elastyczności oraz nawilżenie skóry. Retinoidy zapewniają protekcję powstałego kolagenu przed degradacją. Potęgują przebudowę włókien retikulinowych i powstawanie nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Retinol dodatkowo wykazuje działanie hamujące hiperkaratynizację skóry prowadzącą do powstawania zaskórników. Należy jednak pamiętać, że retinol ma działanie drażniące. Kluczem do sukcesu jest wyrobienie skórnej tolerancji. Specjalista (dermatolog, kosmetolog), pomoże dobrać odpowiednie produkty, zaczynając od najniższych stężeń aby w sposób kontrolowany zwiększać intensywność pielęgnacji.
Często sugeruje się klientom aby do swojej pielęgnacji wdrożyli również witaminę C. Klinicznie po kuracji 5% lub 10% kwasem askorbinowym obserwuje się spłycenie zmarszczek, poprawę koloru skóry, rozjaśnienie przebarwień w tym również tych posłonecznych. Poprawa elastyczności skóry wynika z ochrony witaminy C przed powstawaniem nieprawidłowych włókien elastynowych pod wpływem promieniowania słonecznego. Ochrona ścian naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem jest szczególnie pożądaną fukcją zwłaszcza przez osoby ze skórą płytko unaczynioną z tendencją do występowania tzw. ,, pajączków”. Należy jednak pamiętać, że witamina C w postaci kwasu askorbinowego jest niestabilna. W produktach kosmetycznych powinno się zwrócić uwagę na zawartość w składzie lepiej przyswajalnego palmitynianiu askorbylu (ascorbyl-6-palmitate) oraz fosforanu magnezu (magnesium ascorbyl phospate).
Godną do rozważenia terapią dla osób z zaostrzonym po lecie trądzikiem jest zastosowanie zabiegów wykorzystujących technologię IPL. Fotodynamiczne leczenie trądziku pospolitego cieszy się coraz większą popularnością przez wzgląd na skuteczność i stosunkowo rzadkie powikłania pozabiegowe. Tę samą procedurę przy zmianie parametrów wykorzystuje się w terapii usuwania przebarwień oraz rozszerzonych naczynek. Specjalista dobierając odpowiednią moc i długość fali pochłanianego w skórze światła jest w stanie zadziałać na każdy z wymienionych problemów przy jednym zabiegu.
W gabinecie klientom wykonuje się również zabiegi z użyciem peelingów chemicznych, których moc jest większa, niż w produktach dostępnych w drogeriach. W zależności od potrzeb dobierane są produkty, które mają za zadanie złuszczyć i rozjaśnić naskórek, odblokować ujścia mieszków włosowych i zadziałać przeciwzmarszczkowo. Ze względu na pogodę i mniejszą intensywność działania promieni słonecznych w okresie jesiennym można już sobie pozwolić na dobór silniejszych preparatów bez ryzyka wystąpienia powikłań. Jesienią można zdecydować się też na zabiegi laserowe.
Połączenie zabiegów profesjonalnych z pielęgnacją domową potrafi w stosunkowo krótkim czasie poprawić stan skóry po wakacjach. Niezależnie od tego czy jest się posiadaczem skóry suchej, tłustej czy mieszanej warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni plan terapii i pomoże zniwelować skutki działania letnich warunków klimatycznych na skórę.
Przeczytaj więcej o jesiennej pielęgnacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: