Z terminem pH najczęściej spotykamy się w trakcie przeglądania różnych produktów kosmetycznych w drogerii. Ma on bardzo duży związek z prawidłowym funkcjonowaniem naszej skóry. Kiedy pH naszej cery zostaje zaburzone, to bardzo szybko zauważymy na niej niekorzystne zmiany w postaci np. przesuszenia, podrażnienia czy wyprysków.
W dzisiejszym wpisie dokładnie opowiemy Ci o tym, czym jest wspomniane pH skóry i co zrobić, aby utrzymać cerę w dobrej kondycji na co dzień.
Według ogólnej definicji pH - to ilościowa skala kwasowości i zasadowości związków chemicznych. Opiera się przede wszystkim na aktywności jonów wodorowych w roztworach wodnych. Odczyn pH mierzy się skali od 1 do 14. Roztwory o niskim pH, czyli 1-6 mają odczyn kwasowy, natomiast te posiadające pH w granicach 8-14 wykazują odczyn zasadowy. 7 daje nam informację o odczynie obojętnym (neutralnym).
Naturalne pH skóry twarzy powinno mieścić się w granicach: 4,7 a 5,6 . Każde większe odchylenie od normy może świadczyć o problemach z cerą.
Na pH skóry człowieka ma wpływ:
Przykładowo, umycie rąk klasycznym mydłem powoduje znaczne podniesienie odczynu nawet o 3 jednostki. Taki stan może się utrzymywać nawet do półtorej godziny. Kiedy wykonujesz tego typu czynność codziennie, może mieć to znaczący wpływ na zaburzone pH skóry i uszkodzenie jej bariery hydrolipidowej. Konsekwencją tego jest nadmierne przesuszenie i pojawienie się pęknięć czy suchych skórek. To samo może dotyczyć skóry twarzy. Odpowiadają za to źle dobrane kosmetyki, które stosujemy w codziennej pielęgnacji.
Możemy się spotkać z mitem mówiącym o tym, że problemy skórne pojawiają się w wyniku braku higieny. Tak naprawdę, najwięcej kłopotów związanych z cerą pojawia się w momencie kiedy stosujemy w nadmiernej ilości produkty o działaniu oczyszczającym, przeciwtrądzikowym i seboregulującym.
Takie działanie powodują efekt odwrotny do zamierzonego. Stany zapalne, zaskórniki, wydzielany łój może się nasilić, co więcej osłabiają się możliwości regeneracyjne skóry i przyczynia się to do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.
Prawidłowe ph skóry jest kwaśne, przez co nazywane jest płaszczem kwasowym. Umożliwia to prawidłowe funkcjonowanie mikroflory znajdującej się na powierzchni skóry. Jest to naturalne siedlisko bytujących mirkoorganizmów. Niski odczyn utrzymuje odpowiednią ich ilość co ułatwia prawidłowe złuszczanie naskórka, uniemożliwia wnikanie bakterii chorobotwórczych oraz gojenie powstałych ran.
Istnieją gotowe urządzenia do pomiarów pH skóry, które można zakupić np. przez Internet. Takie badanie można wykonać również u dermatologa. Lekarz wykonuje to za pomocą specjalnego urządzenia - pehametru. Metoda ta polega na przyłożeniu specjalnej elektrody do powierzchni skóry. Po kilkudziesięciu sekundach otrzymujemy wynik.
Chcąc zachować neutralny odczyn skóry, warto abyś stosowała się do kilku zasad:
Już teraz wiesz, jak ważne jest prawidłowe ph skóry twarzy i jak bardzo wpływa na stan Twojej skóry. Przede wszystkim nie eksperymentuj z kosmetykami, ponieważ możesz sprawić, że skóra zareaguje na nie w nieodpowiedni sposób. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie możesz zasięgnąć porady u Kosmetologów pracujących w salonach Laser Delux.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: