(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Peelingi chemiczne - dlaczego warto je stosować? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Peelingi chemiczne - dlaczego warto je stosować?

Peelingi chemiczne - dlaczego warto je stosować?

Wśród wielu zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, wciąż aktualne są metody złuszczania martwego naskórka warstwy rogowej, czyli tzw. peelingi. Wpływają one na spowolnienie procesów starzenia się skóry, zredukowania defektów i nadania jej ładnego wyglądu. Tak naprawdę, skóra całego naszego ciała wymaga regularnego złuszczania i warto o tym pamiętać.

spis treści

Peelingi chemiczne należą do najczęściej wykonywanych zabiegów . Ma to związek z ich szerokim zastosowaniem i udowodnionymi efektami. Ich działanie jest uzależnione od stężenia, pH i samego rodzaju preparatu. Czym tak naprawdę są peelingi chemiczne i który będzie idealny dla Twojej skóry? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć to zapraszam do poniższego artykułu.

złuszczanie peelingami medycznymi

Peelingi chemiczne

Czym są peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne to grupa związków chemicznych, które w kontakcie ze skórą wpływają na jej złuszczanie. Podczas wykonywania zabiegu dochodzi od rozluźnienia połączeń międzykomórkowych między komórkami warstwy rogowej naskórka a cementem międzykomórkowym. Co więcej, kwasy mają możliwość wniknięcia w głąb skóry poprzez wiele mechanizmów.

  1. Dochodzi do utraty połączeń między komórkami co właśnie nazywamy złuszczaniem, czyli moment różnicowania keratynocytów w korneocyty.
  2. W kolejne fazie pobudzone zostają cytokiny co wpływa na produkcje nowych fibroblastów.
  3. W wyniku kolejnych reakcji następuje zastąpienie starego, uszkodzonego kolagenu- nowymi włóknami kolagenowymi i zwiększoną ilością kwasu hialuronowego. Kolejnym pozytywnym aspektem stosowania kwasów to fakt, że hamują one działanie tyrozynazy- enzymu odpowiedzialnego za powstawanie melaniny. Wpływa to na odpowiednią pigmentację skóry, czyli wyrównany koloryt i rozjaśnione przebarwienia.

Ważne jest to, aby wykonać zabiegi z użyciem kwasu w serii, co najmniej raz na miesiąc. Dobrze jest też przygotować skórę stosując wcześniej kosmetyki z mniejszą zawartością kwasów w celu obniżenia jej pH. Dzięki temu Twoja skóra będzie lepiej przygotowana do zastosowania wyższych stężeń. Mogą to być ogólnodostępne toniki, kremy czy maseczki. Można również przed i po stosować kremy nawilżające, co przyspieszy gojenie. Peeling chemiczny najczęściej wykonuje się obrębie twarzy natomiast często w gabinetach kosmetologicznych wykonuje się też na dekolcie, plecach czy dłoniach.

Istnieją również główne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów z użyciem peelingu chemicznego są to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • przyjmowanie doustnej izotetynoiny- również okres 6 miesięcy po odstawieniu preparatu,
  • nadwrażliwość lub reakcja alergiczna na substancję peelingującą,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • przerwana ciągłość naskórka w miejscu zabiegowym, podrażnienie danej okolicy
  • choroby autoimmunologiczne skóry(pęcherzyce, kolagenozy)
  • różnego rodzaju fototerapie skóry
  • skłonność do keloidów

Podział peelingów chemicznych

Należy pamiętać, że to jaki sposób zadziała peeling zależy od rodzaju użytego kwasu, typu skóry jak i efektów jakie chcemy uzyskać. Kosmetolog znając właściwości i odpowiednie stężenia jest w stanie nawet zastosować mieszaninę peelingów chemicznych w celu zwiększenia efektywności zabiegu. Można je podzielić w zależności od głębokości przenikania na:

  • peeling powierzchniowy- to taki, który może objąć całą grubość naskórka. Dotyczą korneocytów warstwy rogowej. Stymuluje również komórki w warstwie podstawnej. Najczęściej jest to grupa alfa-hydroksykwasów.
  • peeling średnio- głęboki- dociera aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Poza złuszczaniem następuje pobudzenie aktywności fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych. Najczęściej do tej grupy należą alfa-hydroksykwasy z wyższymi stężeniami, kwas trichlorooctowy czy Yellow Peel.
  • peeling głęboki - dotyczy całej warstwy skóry właściwej. Tego rodzaju złuszczanie wykonuje wyłącznie lekarz z użyciem wysokiego stężenia kwasu TCA czy fenoli.

Peelingi chemiczne można rozróżnić ze względu na ich budowę chemiczną:

  • Alfa – hydroksykwasy [AHA]
  • Beta-hydroksykwas [ BHA]
  • Polihydroksykwasy [PHA]

Najczęściej stosowane peelingi chemiczne w kosmetologii

Kwas glikolowy- jest to najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany kwas z grupy alfa- hydroksykwasów. Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Przez to, że jego cząsteczka nie jest duża to łatwiej przenika przez warstwy naskórka. Co więcej pomaga przenikać innym substancjom, które są potem nakładane na skórę. Niskie stężenia rozluźniają komórki warstwy rogowej naskórka co znacznie poprawia nawilżenie poprzez zatrzymanie niezbędnej ilości wody. Natomiast te wyższe powyżej 15% uzyskuje się efekt złuszczania. W przypadku suchej i podrażnionej skóry poprawia jej nawilżenie, u skór tłustych zmniejsza rozszerzone pory, poprawia strukturę skóry. Często jest wykorzystywany w redukcji blizn potrądzikowych. Zalecany jest również w pielęgnacji domowej w stężeniu 5%-15%.

Kwas migdałowy- otrzymywany jest z gorzkich migdałów. Również należy do grupy kwasów AHA. Jest jednym z łagodniejszych kwasów przez co może być stosowany nawet latem. Przez to, że ma większą cząsteczkę może być zastosowany w przypadku wrażliwej skóry. Wykazuje właściwości antybakteryjne więc idealnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej i zaskórnikowej. Poprawia nawilżenie i wyrównuje koloryt skóry. Idealnie sprawdza się jako "przygotowanie" skóry przed zastosowaniem silniejszego peelingu chemicznego,.

Kwas salicylowy- jest głównym przedstawicielem kwasów z grupy BHA. Posiada małą cząsteczkę i dobrze rozpuszcza się w tłuszczach stąd dedykowany jest skórom tłustym i mieszanym. Wnika również do mieszków włosowych przez co oczyszcza skórę, zmniejsza rozszerzone pory i zapobiega powstawaniu nowych stanów zapalnych. Działa on łagodniej niż kwasy z grupy AHA to znaczy powoduje mniejsze pieczenie, szczypanie czy efekt złuszczonego naskórka. Często z kwasem salicylowym dodawany jest niacynamid lub inny kwas z grupy alfahydroksykwasów.

Kwas trichlorooctowy- określany jest jednym z silniejszym i skuteczniejszym kwasem stosowanym w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kwas TCA może być wykorzystywany w peelingach powierzchownych jak i głębokich. Peeling chemiczny z zastosowaniem tego kwasu redukuje zaburzenia pigmentacji, wygładza zmarszczki mimiczne i łagodzi trądzik. Szczególnie polecany jest w terapii blizn.

Kwas azelainowy- występuje naturalnie w ludzkim organizmie ale też jest pozyskiwany z ziaren zbóż. Peeling ten jest powszechnie stosowany w kosmetologii ze względu na wiele cennych właściwości. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, zapobiega powstawaniu zaskórników i działa przeciwzapalnie. Często jest wykorzystywany w terapii leczenia trądziku zwykłego lub różowatego. Stosowany jest również w przypadku rozjaśnienia niechcianych przebarwień. Nie wykazuje on działania fototoksycznego dlatego może być stosowany przez cały rok.

Kwas laktobionowy- jest to kwas z grupy polihydroksykwasów. Działa on łagodniej niż wyżej wspomniane peelingi. Z tego względu często jest stosowany w przypadku cery wrażliwej i naczyniowej. Ma on udowodnione działanie nawilżające poprzez zdolność wiązania wody w naskórku. Wpływa również na produkcję kolagenu dlatego też ma właściwości przeciwstarzeniowe. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczynek i zmniejsza skutki działania promieniowania słonecznego. Wiele badań potwierdza pozytywne działanie kwasu laktobionowego w przypadku cery dojrzałej z rumieniem i teleangiektazjami, w łojotokowym zapaleniu skóry oraz w trądziku różowatym.

Kwas pirogronowy- występuje naturalnie w occie i sfermentowanych owocach. Jego zaletą jest fakt sprawnego przenika do mieszka włosowo- łojowego i działanie seboregulujące. Oznacza to, że idealnie sprawdzi się dla skóry tłustej, trądzikowej i łojotokowej. Po serii peelingu z zastosowaniem kwasu pirogronowego skóra staje się wygładzona i odmłodzona. Często też jest stosowany w terapii redukcji blizn potrądzikowych.

Peeling chemiczny - postępowanie po zabiegowe

Po zastosowaniu peelingów chemicznych, możemy odczuć lekkie pieczenie skóry. Zazwyczaj jest ona także zaczerwieniona i podrażniona przez kilka dni po zabiegu. Może być także bardziej tkliwa w tych miejscach. W warunkach domowych warto zadbać o jej nawilżenie i myć twarz delikatnymi preparatami. Nie wskazane jest mocne pocierane skóry ręcznikiem. Ważne jest, aby unikać kosmetyków zawierających alkohol czy inne składniki drażniące. Po zabiegu przez okres 3-4 tygodnie chronimy skórę przed promieniowaniem stosując kremy z SPF50+. Efekty kwasów można zobaczyć już po kilku tygodniach natomiast najlepsze rezultaty przynosi wykonanie peelingu chemicznego w serii zabiegów.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przekonał cię do działania peelingów chemicznych. Jeżeli zastanawiasz się czy te zabiegi sią odpowiednie dla Ciebie zapraszamy na konsultację do salonów Laser DeLux.

Przeczytaj więcej o zabiegach złuszczających w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

0 0 Ilość ocens
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday