Za co kochasz słońce? Sprawia, że jesteś w dobrym nastroju? Otula Twoją skórę piękną opalenizną? To nie jest odwzajemniona miłość! Ekspozycja na słońce jest dobra, ale istnieje pewien limit. Promienie słoneczne są jednym z najbardziej szkodliwych czynników dla skóry. Mogą naznaczyć ją nie tylko przebarwieniami i zmarszczkami, ale również być przyczyną nowotworu. Przeczytaj, jak szkodliwe promieniowanie UV wpływa na skórę oraz poznaj rady, jak się przed nim uchronić.
Skóra mocno muśnięta słońcem kojarzona jest z oznaką zdrowia. Nic bardziej mylnego. Opalenizna to w rzeczywistości efekt uboczny działania melaniny, której zadaniem jest ochrona naskórka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jego znaczna część nie dociera do nas za sprawą atmosfery, ale nie jesteśmy wolni od działania promieniowania UVA i UVB.
- Promieniowanie UVA koncentruje się na głębszych warstwach skóry. Powoduje zaczerwienienia i alergie, uszkadza włókna kolagenowe - jest odpowiedzialne za fotostarzenie, powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry.
- Promieniowanie UVB skupia się na powierzchownych warstwach skóry. To ono odpowiada za oparzenia słonecznie, uszkodzenia komórek i powstawanie rumienia.
Przewlekłe nadmierne wystawienie na słońce może zmienić teksturę i osłabić elastyczność skóry. Wywołane słońcem uszkodzenia powodują przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, utratę jędrności oraz łatwe powstawanie siniaków. Nawet 90% zmian na skórze, które zwykle przypisywane są starzeniu, może być spowodowane ekspozycją na słońce.
Na szkodliwe promieniowanie UV najbardziej narażone są osoby o jasnym fototypie (blady odcień skóry, włosy koloru blond lub rude). Optymalną ochronę przeciwsłoneczną należy wybrać ze względu na indywidualną wrażliwość skóry na słońce i natężenie promieniowania. Oto kilka rad, jak ustrzec się przed szkodliwym działaniem słońca: