Już po 25 roku życia na naszej skórze twarzy zaczynają pojawiać się charakterystyczne, linijne zagłębienia - czyli zmarszczki. Ich ilość często uzależniona jest od uwarunkowań genetycznych ale wiąże się też z codzienną mimiką naszej twarzy. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej lwiej zmarszczce i odpowiemy sobie na pytania: Jak powstaje lwia zmarszczka, jak wygląda, i co możesz zrobić, aby skutecznie ją zredukować.
Lwia zmarszczka pojawia się zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Zlokalizowana jest w centralnej części twarzy i tworzy się w wyniku intensywnej pracy mięśni tej okolicy. Częste marszczenia brwi rozciąga skórę na czole, co w efekcie prowadzi do powstania niechcianej lwiej bruzdy.
Istnieje kilka czynników, które determinują powstawanie zmarszczek, m.in.:
Z wiekiem spotykamy się też ze zjawiskiem chronologicznego starzenia się skóry, wpływającego na włókna kolagenowe i elastynowe. Pojawia się ono zazwyczaj ok. 40 roku życia i związane jest z serią zmian fizjologicznych zachodzących w naskórku i skórze właściwej. Jego efektem jest osłabienie elastyczności skóry, zwiotczenie, a same zmarszczki stają się bardziej widoczne.
Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, umiejscowiona jest miedzy brwiami (często zaczyna się od nasady nosa). Najszybciej uwydatnia się u osób z ekspresyjną mimiką, które marszczą brwi i mrużą oczy. Wygładzenie lwiej zmarszczki następuje, gdy brwi wracają do normalnego ułożenia, jednak z czasem, może się ona utrwalić i wpływać na ponury,groźny wygląd twarzy.
W początkowym etapie pojawienia się lwiej bruzdy możemy wypróbować domowe sposoby na jej zredukowanie. Sięgnij po kosmetyki zawierające następujące składniki aktywne:
W codziennej pielęgnacji równie ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna. Istnieją liczne badania, które potwierdzają przyspieszone starzenie skóry, u osób, które intensywnie się opalają. Co więcej, promieniowanie UV przenika nawet przez chmury, dlatego warto stosować produkty z filtrem UVA i UVB przez cały rok, aby lwia zmarszczka się nie pogłębiła.
Kolejnym elementem naszej rutyny pielęgnacyjnej może być masaż twarzy. Bardzo często do tego zadania wykorzystywane są: kamienie gua-sha, masażery jadeitowe, kwarcowe, i rollery. Taki masaż wymaga poślizgu zatem wykonujemy go, na oczyszczonej wcześniej skórze pokrytej kremem, olejkiem lub serum. W trakcie wykonywania masażu zawsze kieruj swoje ruchy ku górze. W ten sposób przeciwdziałasz sile grawitacji i zapobiegasz powstawaniu nowych bruzd czy lwiej zmarszczki.
A może joga twarzy? To metoda ćwiczeń twarzy z odpowiednia postawą, wyrównanym oddechem i ucząca świadomej mimiki twarzy. Chodząc na siłownie ćwiczymy różne mięśnie na ciele ale zapominamy, że na twarzy mamy ich również ok 50. Joga twarzy pokazuje, w jaki sposób zapobiegać działaniu sile grawitacji, aby pozbyć się napięcia i stresu z twarzy. Jak wykonać ćwiczenie na lwią zmarszczkę?
W niwelowaniu lwiej zmarszczki pomagają profesjonalne zabiegi kosmetologiczne.
Zawsze lepiej zapobiegać pojawieniu się lwiej zmarszczki niż później wpływać na jej redukowanie. Jeżeli nie masz predyspozycji genetycznych w związku z pojawianiem się lwiej zmarszczki, możesz każdego dnia podejmować pewne działanie profilaktyczne
Co możesz zrobić?
Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci lepiej zrozumieć czym jest lwia zmarszczka, co wpływa na jej pojawienie się oraz jakie działania możesz podjąć, żeby widocznie ją zredukować.
Przeczytaj więcej o zmarszczkach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: