Nieprzyjemnie swędzenie, złuszczanie naskórka czy silne zaczerwienienie skóry to problem, który dotyka coraz większą ilość osób. O czym to świadczy? Niestety, bardzo często tego typu dolegliwości wiążą się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy , które nieleczone potrafi przysporzyć sporo problemów. Czytając ten wpis dowiesz się czym jest łojotokowe zapalenie skóry, w jaki sposób możesz sobie z nim radzić a także poznasz zabiegi gabinetowe dedykowane dla skóry z łojotokiem.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą zapalną spowodowaną nadmierną pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają coraz to większe ilości sebum a także powodują zaczopowanie ujść mieszków włosowych. Taki czop stanowi idealną pożywkę dla bakterii ale też staje się doskonałym podłożem do nawarstwiania się komórek naskórka, komórek rogowych, kurzu, produktów do stylizacji.
Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu rzeczy na skórze głowy doprowadza do upośledzenia krążenia, skóra przestaje oddychać w prawidłowy sposób przez co stwarza warunki do rozwoju grzybów i stanu zapalnego skóry.
Jedną z charakterystycznych cech łojotokowego zapalenia skóry jest łupież tłusty czyli duże żółte tarczki odklejające się od skóry głowy. Do tego osoba, która cierpi na łojotok odczuwa silny świąd skóry głowy i uczucie pieczenia, ściągnięcia skóry głowy ( trochę tak jakbyśmy mieli za mało skóry na głowie), a nawet bolesność skóry głowy.
Warto też wspomnieć, że istnieją sytuacje, które nasilają łojotok na skórze głowy. W szczególności należą do nich nadmierny stres, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (zaburzenia mikrobiom jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe).
Pielęgnacja skóry z łojotokiem jest bardzo ważna. Jeżeli wykonujesz ją w prawidłowy sposób możesz z jednej strony skuteczne usuwać nagromadzoną warstwe żółtej łuski a z drugiej wyciszać zmiany zapalne które również powodują nowe wyrzuty sebum. Od czego zatem zacząć radzenie sobie z łojotokiem?
Poza codzienną troska o pielęgnację skóry głowy musisz pamiętać, że przy chorobach zapalnych skóry należy zadbać też o prawidłową pracę swojego organizmy od środka: uszczelnić ściany jelit probiotykami oraz wdrożyć dostosowaną do Twoich potrzeb suplementację. Tylko takie podwójne działania dadzą nam zamierzony efekt walki z łojotokiem. Kiedy problem z łojotokiem pomimo zmiany pielęgnacji nie ustępuje, warto, żebyś udała się na konsultację ze specjalistą lekarzem dermatologiem. Mogło dojść do silnego rozdrapywania ran i nadkażenia skóry, które często prowadzi do rozwoju grzybicy. W tym przypadku może się okazać, że trzeba będzie wdrożyć leczenie farmakologiczne.
W pielęgnacji skóry łojotokowej ważna jest systematyczność i trzymanie się pewnych zasad, które mają wyprowadzić naszą skórę z etapu zapalnego do stanu wyciszenia. Niestety łojotoku nie da się wyleczyć ale da się doprowadzić skórę do takiej fazy, że nie będzie dla nas problematyczna.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy nie jest zaraźliwe, ponieważ nie jest to choroba zakaźna. Mechanizm jej powstawania został opisany we wcześniejszych punktach. Warto jednak pamiętać, że jeżeli doszło do nadkażenia skóry i ktoś będzie korzystać z naszej szczotki, grzebienia lub poduszki może przenieść na swoją skórę grzybicę (ale tylko pod warunkiem że sami ja mamy).
Odpowiednio dobrane zabiegi gabinetowe są dobrym wyborem w kolejnym etapie “leczenia”. Pamiętaj, że choroba osłabia cebulki włosa i tym samym powoduje nadmierne wypadanie włosów dlatego warto temu przeciwdziałać. Jakie zabiegi gabinetowe sprawdzą się przy tego typu dolegliwości?
Po zakończeniu zabiegów warto także pamiętać o zabiegach przypominających dla podtrzymania uzyskanego efektu.
Na łzs podstawą jest pielęgnacja i naprawienie skóry