(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Łojotokowe zapalenie skóry głowy jak sobie z nim poradzić ? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Łojotokowe zapalenie skóry głowy jak sobie z nim poradzić ?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jak sobie z nim poradzić ?

Nieprzyjemnie swędzenie, złuszczanie naskórka czy silne zaczerwienienie skóry to problem, który dotyka coraz większą ilość osób. O czym to świadczy? Niestety, bardzo często tego typu dolegliwości wiążą się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy , które nieleczone potrafi przysporzyć sporo problemów. Czytając ten wpis dowiesz się czym jest łojotokowe zapalenie skóry, w jaki sposób możesz sobie z nim radzić a także poznasz zabiegi gabinetowe dedykowane dla skóry z łojotokiem. 

spis treści

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą zapalną spowodowaną nadmierną pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają coraz to większe ilości sebum a także powodują zaczopowanie ujść mieszków włosowych. Taki czop stanowi idealną pożywkę dla bakterii ale też staje się doskonałym podłożem do nawarstwiania się komórek naskórka, komórek rogowych, kurzu, produktów do stylizacji. 

Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu rzeczy na skórze głowy doprowadza do upośledzenia krążenia, skóra przestaje oddychać w prawidłowy sposób przez co stwarza warunki do rozwoju grzybów i stanu zapalnego skóry. 

Jedną z charakterystycznych cech łojotokowego zapalenia skóry jest łupież tłusty czyli duże żółte tarczki odklejające się od skóry głowy. Do tego osoba, która cierpi na łojotok odczuwa silny świąd skóry głowy i uczucie pieczenia, ściągnięcia skóry głowy ( trochę tak jakbyśmy mieli za mało skóry na głowie), a nawet bolesność skóry głowy. 

skóra-głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Co widzą w lustrze osoby z łojotokowym zapaleniem skóry? 

 • stale przetłuszczające się, oklapnięte włosy 
 • zaczerwienienie skóry 
 • obsypujący się na czoło łupież
 • wzmożone wypadanie włosów. 

Warto też wspomnieć, że istnieją sytuacje, które nasilają łojotok na skórze głowy. W szczególności należą do nich nadmierny stres, zaburzenia ze strony układu pokarmowego  (zaburzenia mikrobiom jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe).

Co na łojotokowe zapalenie skóry głowy? 

Pielęgnacja skóry z łojotokiem jest bardzo ważna. Jeżeli wykonujesz ją w prawidłowy sposób możesz z jednej strony skuteczne usuwać nagromadzoną warstwe żółtej łuski a  z drugiej wyciszać zmiany zapalne które również powodują nowe wyrzuty sebum. Od czego zatem zacząć radzenie sobie z łojotokiem? 

 1. Postaw na peelingi kwasowe przeznaczone do skóry głowy - najlepiej takie, które zawierają kwas salicylowy. To właśnie on jako jedyny ma możliwość penetracji przez sebum i rozpuszczania kolejnych warstw nadbudowanej krystalizacji ) 
 2. Zaopatrz się w szampony oczyszczające dobrane do stanu skóry głowy
 3. Zawsze dbaj o podwójne mycie skóry głowy i włosów  aby dobrze ją  “doczyścić”
 4. Stosuj maski nawilżające i wyciszające do skóry głowy. 

Poza codzienną troska o pielęgnację skóry głowy musisz pamiętać, że przy chorobach zapalnych skóry należy zadbać też o prawidłową pracę swojego organizmy od środka: uszczelnić ściany jelit probiotykami oraz wdrożyć dostosowaną do Twoich potrzeb suplementację. Tylko takie podwójne działania dadzą nam zamierzony efekt walki z łojotokiem. Kiedy problem z łojotokiem pomimo zmiany pielęgnacji nie ustępuje, warto, żebyś udała się na konsultację ze specjalistą lekarzem dermatologiem. Mogło dojść do silnego rozdrapywania ran i nadkażenia skóry, które często prowadzi do rozwoju grzybicy. W tym przypadku może się okazać, że trzeba będzie wdrożyć leczenie farmakologiczne. 

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja skóry z łojotokiem? 

W pielęgnacji skóry łojotokowej ważna jest systematyczność i trzymanie się pewnych zasad, które mają wyprowadzić naszą skórę z etapu zapalnego do stanu wyciszenia. Niestety łojotoku nie da się wyleczyć ale da się doprowadzić skórę do takiej fazy, że nie będzie dla nas problematyczna. 

 1. Na początku, czyli przez ok. 2 miesiące wykonuj peeling kwasowy raz w tygodniu. Jeżeli dojdzie do wyciszenia zmian i dobrego oczyszczenia skóry możemy zmniejszyć częstotliwość peelingu do 1  na ok. 10-14 dni. 
 2. Myj głowę podwójnie  a produkty do stylizacji stosuj tylko na łodygę włosa 
 3. Pamiętaj, że przy łojotoku suche szampony są wręcz zakazane. 
 4. Teorie o przeciąganiu nie mycia skóry głowy też możesz odłożyć na bok. Jeżeli widzisz i czujesz, że Twoja skóra wymaga mycia, to po prostu to zrób. 
 5. Zawsze susz skórę głowy. Wilgotna skóra głowy  to idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii, czyli prosty przepis na totalną katastrofę na skórze głowy. 
 6. Pamiętaj również o częstym myciu szczotek i grzebieni oraz o regularnym praniu czapki i wymianie poszewek. 

Czy łojotokowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy nie jest zaraźliwe, ponieważ nie jest to choroba zakaźna. Mechanizm jej powstawania został opisany we wcześniejszych punktach. Warto jednak pamiętać, że jeżeli doszło do nadkażenia skóry i ktoś będzie korzystać z naszej szczotki, grzebienia lub poduszki może przenieść na swoją skórę grzybicę (ale tylko pod warunkiem że sami ja mamy). 

Zabiegi kosmetyczne na łojotokowe zapalenie skóry głowy 

Odpowiednio dobrane zabiegi gabinetowe są dobrym wyborem w kolejnym etapie “leczenia”. Pamiętaj, że choroba osłabia cebulki włosa i tym samym powoduje nadmierne wypadanie włosów dlatego warto temu przeciwdziałać. Jakie zabiegi gabinetowe sprawdzą się przy tego typu dolegliwości? 

 1. Karboksyterapia - działa przeciwzapalnie, silnie dotlenia skórę i poprawia jej krążenie, czyli daje wszystko czego potrzebuje skóra łojotokowa. Dobrze wykonać go jako pierwszy podczas wizyty w gabinecie. Serię i częstotliwość spotkań ustala kosmetolog w trakcie wstępnej konsultacji. Zazwyczaj jest to seria 4- 5 zabiegów wykonywanych raz na dwa tygodnie. 
 2. Mezoterapia igłowa - jest to zabieg, który warto wybrać w drugiej kolejności. Jest to również zabieg igłowy, którego działanie opiera się na indywidualnie dobranych koktajli witaminowych. Dzięki niej skóra głowy staje się odpowiednio odżywiona i nawilżona. W tym wypadku serię oraz częstotliwość zabiegów również ustala kosmetolog. 

Po zakończeniu zabiegów warto także pamiętać o zabiegach przypominających dla podtrzymania uzyskanego efektu. 

 

 

3 2 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
judyta
judyta
2 lat temu

Na łzs podstawą jest pielęgnacja i naprawienie skóry

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday