Lipoliza iniekcyjna od jakiegoś czasu jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów odchudzających. Bez wątpienia lipoliza jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod dających możliwość usunięcia tłuszczu z trudno dostępnych miejsc. Jej ogromną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do liposukcji nie powoduje przerwania ciągłości tkanek, przez co rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo krótka.
Czy lipoliza iniekcyjna jest inwazyjną metodą odchudzania?
Zacznijmy od tego na czym polega ta metoda redukcji tłuszczu i jaki ma wpływ na organizm. Lipoliza to reakcja, podczas której zmagazynowany tłuszcz w postaci triglicerydów ulega rozpadowi do wolnych kwasów tłuszczowych oraz glicerolu. Po rozkładzie tłuszcz z komórek tłuszczowych jest transportowany poza nie, przechodzi do krwioobiegu, a następnie do wątroby gdzie zostaje usunięty z organizmu.
Lipoliza iniekcyjna skutecznie redukuje miejscowe depozyty tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej substancji - Fosfatydylocholiny (PCC). Lipoliza jest stosunkowo krótkim zabiegiem. Polega na miejscowym śródskórnym ([lt] 6mm) podaniu niewielkich objętości preparatu - do 0,5 ml na dane miejsce. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie, co kilka tygodni, najczęściej są to 3-4 zabiegi co 3-4 tygodnie.
Kosmetolodzy uwielbiają łączyć ten rodzaj zabiegu z karboksyterapią czy kriolipolizą, co zwiększa efektywność terapii odchudzającej. Aby mieć lepsze porównanie warto przed zabiegiem zmierzyć obwód danego miejsca i wykonać dokumentację fotograficzną. Zaletom lipolizy jest to, że nie jest tak inwazyjna i ryzykowna jak operacja, po której często należy pozostać w szpitalu pod obserwacją.
Lipoliza iniekcyjna czy liposukcja?
Często bywa tak, że lipoliza jest uzupełnieniem operacyjnej liposukcji, gdyż zapobiega ona powstawaniu nierówności po odsysaniu tłuszczu. Kosmetolodzy zalecają picie dużej ilości niegazowanej, mineralnej wody oraz masaż limfatyczny danych obszarów w celu przyspieszenia wydalania z organizmu niechcianego tłuszczu.
Przy kwalifikacji do zabiegu lipolizy iniekcyjnej trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach takich jak:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- cukrzyca insulinozależna,
- niewydolność wątroby i nerek,
- choroby nowotworowe
- zaburzenia odporności,
- zaburzenia krzepliwości krwi
- ostre stany zapalne.
Co po zabiegu lipolizy iniekcyjnej?
Po zabiegu w miejscu iniekcji można zaobserwować tkliwość i stan zapalny, któremu towarzyszy lekki ból, bliżej określany jako pieczenie bądź kłucie, co sygnalizuje trwanie przebudowy tkanki. Dodatkowo możliwe jest występowanie zaczerwienienia, obrzęku, a także siniaka. Objawy ustępują po kilku dniach, natomiast opisywane przez klientki guzki podskórne, mogą ustąpić dopiero po około miesiącu. Rzadko zdarzają się skutki uboczne w postaci bólu głowy, nudności, wymiotów, oleistych biegunek oraz zaburzenia miesiączkowania.
Podsumowując - zabieg lipolizy nie tylko pozwala na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej z ramion, boczków czy brzucha, które dotychczas były oporne wobec diety i ćwiczeń, ale również poprawa metabolizmu komórek skóry, poprawia mikrokrążenie i odżywia skórę, co stymuluje jej regenerację.
bardzo ciekawy artykuł
ciężko mi uwierzyc że istnieją bezpieczne substancje rozpuszczające tłuszcz…. jak one się nazywają i czy działanie ich jest tylko znane w kosmetologii?