Peelingi są zabiegami polegającymi na kontrolowanym złuszczaniu obumarłego naskórka. Mogą przybierać różną formę - zarówno wykonywanych w domu delikatnych peelingów enzymatycznych bądź mechanicznych, jak i bardziej intensywną, wykonywaną głównie w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych formę złuszczania mikrodermabrazją, kwasami bądź przy użyciu lasera.
Wszystkie formy peelingu mają za zadanie oczyścić skórę, odświeżyć ją i wspomóc w walce z niedoskonałościami.
W obecnym czasie coraz bardziej poszukiwanym w salonach kosmetologicznych zabiegiem staje się laserowy peeling węglowy, popularnie zwany zabiegiem “Black Doll” lub “Carbon Peel” Peeling laserowy wykonywany jest przy pomocy wysokoenergetycznego lasera Nd:Yag Q-Switched.
Głównymi powodami, dla których wykonuje się peeling węglowy są:
Obszar pokryty zawiesiną węglową naświetla się laserowo w trybie termicznym. Tryb ten pozwala na dokładniejsze wniknięcie cząsteczek węgla w nierówności skóry, a dodatkowo dzięki wysokiej zdolności węgla do absorpcji pobudza proces stymulacji skóry do odnowy i regeneracji.
Po trybie termicznym następuje moment właściwego naświetlania impulsem o długości 1064 nm o wysokiej energii. Wiązka o takich właściwościach powoduje mikroeksplodowanie cząsteczek zawiesiny węglowej na powierzchni skóry, dające efekt fotomechanicznego złuszczenia i wygładzenia naskórka.
Na rozgrzaną działaniem lasera skórę nakładana jest chłodna maska kojąca bądź lodowy okład. Peeling węglowy jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Po zabiegu skóra jest delikatnie ściągnięta oraz zaczerwieniona.
Zabieg poleca się wykonywać w serii 3-6 zabiegów, powtarzanych co około 2 tygodnie. Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu skóry.
Podsumowując, peeling węglowy jest zabiegiem o dużej skuteczności w walce z niedoskonałościami, trądzikiem i pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Może stanowić zarówno element serii zabiegowej w walce z nawracającymi problemami skórnymi, jak i pojedynczy znakomicie odświeżający i oczyszczający cerę zabieg.