Znamiona przybierają różnoraką postać. Mogą być rozległe lub niemal niezauważalne. W przypadku znamion, występujących w okolicach twarzy bardzo często decydujemy się na usunięcie zmian. Wpływ na to mają zarówno powody natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Zmiany usunąć można z okolic twarzy, jak i innych miejsc na ciele. Usuwanie znamion laserem wydaje się najskuteczniejszym sposobem ich pozbycia się.
Metody usuwania znamion na twarzy
Znamiona dzielimy na głębokie oraz powierzchniowe. Znamiona głębokie lub owłosione mogą wymagać ingerencji chirurga. W tego typu przypadkach stosuje się chirurgiczne wycięcie wrzecionowate. Wycięty materiał kieruje się na badanie histopatologiczne i po około dwóch tygodniach otrzymuje się wynik zwrotny wraz z diagnozą. Inaczej kwestia ma się w przypadku tak zwanych zmian barwnikowych, takich jak pieprzyki. W tym wypadku usuwanie zmian odbywać się może przy użyciu nieinwazyjnego lasera CO2. Pieprzyk jest usuwany poprzez kilkadziesiąt wiązek lasera, które docierają bezpośrednio w głąb skóry właściwej i uszkadzają jego tkankę. Metoda ta pozwala uniknąć bliznowacenia i śladów pozabiegowych. Zmiany usuwać można także metodami elektrokoagulacji i kriochirurgii, są to jednak znacznie mniej popularne sposoby. Laser jest wyjściem zarówno bezpiecznym, jak i mało inwazyjnym.
Usuwanie znamion laserem - wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniami do usunięcia znamion barwnikowych są wszelkie zauważalne zmiany, które pojawiają się w ich okolicy, a także powstawanie nowych pieprzyków czy zmian, które szybko się powiększają. Usuwaniu podlegają pieprzyki usytuowane w zagięciach oraz w miejscach narażonych na otarcia i podrażnienia słoneczne, a także umiejscowione na dłoniach, stopach i w okolicach piersi. Są to wskazania funkcjonalne. Dodać do nich możemy wskazania estetyczne – gdy dana osoba chce pozbyć się zmian ze względu na własne złe samopoczucie. Mowa tu o zmianach zlokalizowanych np. na twarzy pacjenta lub w innych miejscach, które są widoczne.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być:
- zakażenie bakteryjne
- wirusowe lub grzybiczne
- skłonności do tworzenia się przerosłych blizn i bliznowców
- gdy pacjentka jest w ciąży bądź w okresie karmienia piersią.
Laserowe usuwania znamion na twarzy - efekty
W przypadku braku wyraźnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, gdy wybieramy laserową metodę usuwania zmian skórnych, pierwsze efekty widoczne są tuż po ukończeniu procedury. Początkowo naturalną reakcją skóry jest zaczerwienienie i możliwość wystąpienia niewielkich obrzęków wokół miejsca, z którego usuwana była zmiana. W przypadku głębszych zmian, bądź znamion o dużej objętości istnieje prawdopodobieństwo, że na skórze pozostanie ślad, będzie on jednak stosunkowo mało widoczny i płaski. Możemy mieć pewność, że ślady pozostałe po zabiegu będą znacznie bardziej estetyczne i mniej widoczne niż sama zmiana. Usuwanie znamion metodą laserową jest jedną z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod, po której możemy oczekiwać niemal natychmiastowych efektów i nie czekać na rekonwalescencje.
Przeczytaj więcej o zabiegach laserem w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: