Zabiegi laserowe to obecnie jedne z najskuteczniejszych nieinwazyjnych metod regeneracji skóry. Pozwalają w krótkim czasie osiągnąć spektakularne efekty odmłodzenia skóry, poprawy jędrności oraz likwidacji niedoskonałości. Lasery wykorzystywane są także w celu usuwania niechcianego owłosienia, rozstępów, blizn, znamion i pieprzyków. W kosmetologii stosuje się laser frakcyjny, diodowy oraz Nd-Yag (neodymowo-yagowy), a także urządzenia świetlne typu IPL. Dzisiaj skupimy się na jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w kosmetologii – laserze frakcyjnym.
Laser frakcyjny to nowoczesne urządzenie, wykorzystywane do trwałej i efektywnej regeneracji skóry. Proces leczniczy oparty jest o zamierzone i kontrolowanie uszkodzenia komórek skóry, które pobudzają naturalne procesy odbudowy. Energia świetlna, emitowana przez laser jest pochłaniana przez zawartą w skórze wodę, która ulega podgrzaniu, a następnie odparowuje. Przez wysoką temperaturę uszkodzeniu ulegają komórki. Na skutek mikrourazów, w skórze rozpoczynają się procesy regeneracyjne, w tym tworzenie się nowych włókien kolagenowych.
Z dobrodziejstw laseroterapii mogą korzystać kobiety w każdym wieku. Panie, które pragną przeciwdziałać starzeniu się skóry, te które walczą z pierwszymi zmarszczkami oraz te, które pragną mocniejszego i widocznego odmłodzenia. Po serii zabiegów laserowych skóra staje się zagęszczona, rozjaśniona i bardziej napięta. Redukcji ulegają rozszerzone pory, znikają pęknięte naczynka oraz zmarszczki w okolicach oczu i ust.
W kosmetyce wykorzystuje się dwa rodzaje laserów frakcyjnych. Laser nieablacyjny powoduje mikrouszkodzenia wewnątrz skóry, bez naruszania warstwy zewnętrznej. Skóra po zabiegu szybciej się goi. Laser ablacyjny działa mocniej, powoduje uszkodzenia wewnątrz, jak i na powierzchni skóry. Skóra po zabiegu mocno się złuszcza, dzięki czemu osiągnięty jest efekt widocznego odświeżenia. Może pojawić się obrzęk oraz rumień. Proces gojenia trwa nieco dłużej, niż w przypadku zabiegów nieablacyjnych.
Zabiegi oparte na działaniu laserem frakcyjnym są bardzo skuteczne, jednak nie są przeznaczone dla wszystkich. Istnieje wiele przeciwwskazań dotyczących laseroterapii. Bezwzględnie nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Mocna lub świeża opalenizna, również uniemożliwia poddanie się terapii. Przed każdym zabiegiem, na okres minimum 6 tygodni, należy zrezygnować z opalania i wizyt w solarium.
Należy również zaprzestać stosowania samoopalaczy i balsamów brązujących na 2 tygodnie przed przystąpieniem do zabiegów. Wiele chorób również uniemożliwia wykonanie zabiegów laserowych, m.in.: nowotwory, guzy, bielactwo, łuszczyca i inne choroby autoimmunologiczne, epilepsja, nieuregulowana cukrzyca oraz aktywna opryszczka w dniu wykonania zabiegu. Osoby zażywające retinoidy, tretynoiny oraz izotretynoiny muszą zakończyć terapię na pół roku przed planowanym zabiegiem. Bardzo ważnym jest, by na 24 godziny przed wizytą w gabinecie nie spożywać alkoholu oraz nie stosować kosmetyków i toników na bazie alkoholu.
Przeczytaj więcej o zabiegach laserowych w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: