Makijaż permanentny to doskonała forma podkreślenia naturalnej kobiecej urody. Ciągły rozwój medycyny estetycznej pozwala na uzyskanie delikatnych efektów trwałego, ale zarazem lekkiego codziennego make-upu. Kreski permanentne - czy warto zdecydować się na zabieg?
Makijaż permanentny – zalety zabiegu
Każda z nas ma wiele naturalnych atutów, które warto uwydatnić, nie tylko by polepszyć swoje osobiste samopoczucie, ale również by zadbać o uporządkowanie codziennej rutyny i o własną wygodę. Dzięki wykonaniu makijażu permanentnego zaoszczędzamy mnóstwo czasu podczas porannej toalety – nie musimy martwić się o poprawki lub źle wykonaną kreskę na brwiach, ustach czy powiece. Możemy cieszyć się perfekcyjnym wyglądem przez cały czas. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do kilku lat, wobec czego podjęcie decyzji o jego wykonaniu powinno być przemyślane. Kreski permanentne to zabieg upiększający, na który decyduje się coraz większa liczba kobiet – większość z nich chętnie wykonuje go ponownie.
Kreski permanentne – czy bolą?
Odczuwanie bólu jest inne dla każdego człowieka, ponieważ różnimy się między sobą progiem bólu. Ponieważ technika zabiegu polega na wprowadzaniu pigmentu do skóry za pomocą igły, odczucia mogą być nieco nieprzyjemne. Przed zabiegiem skóra może zostać pokryta znieczulającą maścią, co znacznie zredukuje dyskomfort. Ze względu na strukturę skóry ust, najbardziej bolesnym jest makijaż permanentny tej części twarzy. Najmniej bolesnym z kolei jest zabieg wykonywany na brwiach.
Proces gojenia po zabiegu
Niezwykle istotnym elementem procesu gojenia miejsc objętych zabiegiem permanentnego makijażu, jest ich właściwa pielęgnacja. Dzięki niej efekty na twarzy pozostają trwalsze, a skóra nie jest narażona na występowanie niechcianych skutków ubocznych.
Właściwa pielęgnacja
Przede wszystkim, należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wykonywać makijażu w trakcie gojenia się pigmentowanej strefy. Przez pierwsze dni nie należy stosować na skórze twarzy mydła i wody – skóra powinna pozostawać jak najbardziej sucha. Oczyszczać można ją delikatnymi preparatami, takimi jak toniki bezalkoholowe czy sole fizjologiczne.
Zbyt tłuste produkty, np. kremy, należy odstawić na czas gojenia kresek permanentnych, podobnie jak kosmetyki na bazie alkoholu czy kwasów. Zabronione jest używanie peelingów, drapanie, skubanie i pocieranie strefy pozabiegowej. Kategorycznym zakazem objęte jest ponadto opalanie – twarz przez kilka dni od wykonania zabiegu powinna być całkowicie chroniona przed promieniami słonecznymi. Przez 28 dni należy stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną – faktor 50+. W tym czasie skóra ulega pełnej regeneracji.
Kreski permanentne – nie zawsze udane
Niektóre Pacjentki nie są zadowolone z końcowego efektu – makijaż zamiast ozdabiać i wydobywać naturalne piękno, szpeci i wygląda karykaturalnie. Na szczęście jest możliwe usuwanie kresek permanentnych, w sposób szybki i możliwie nieinwazyjny. Można to zrobić używając nowoczesnego lasera, którego światło przenika przez naskórek i dociera do skóry właściwej.
Tam światło zostaje zaabsorbowane przez pigment, który zmienia swoją masę i zostaje rozbity na małe cząsteczki. Pigment zostaje wchłonięty przez organizm, a następnie wydalony przez naturalne procesy metaboliczne. Makijaż permanentny stopniowo staje się coraz jaśniejszy, aż w końcu znika.
Skuteczność zabiegu jest różna i uzależniona jest od wielu czynników. To czy kreski zostaną usunięte w całości, zależy od koloru barwnika, jego gęstości, typu oraz od głębokości jego aplikacji. Efektywność zabiegu uzależniona jest również od typu skóry Pacjentki – najlepsze rezultaty są osiągane u osób o jasnej, nieopalonej skórze. Osoby o ciemnej karnacji wykazują zwiększoną tendencję do oparzeń oraz powstawania przebarwień.
Przeczytaj więcej o makijażu permanentnym w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: