Mimo wielu prób i eksperymentów wciąż nie możesz znaleźć odpowiedniej dla siebie metody depilacji? A może wierna tradycyjnej maszynce boisz się spróbować bardziej nowoczesnych sposobów pozbywania się uciążliwych włosków? Poznaj wady i zalety depilacyjnych technik i przekonaj się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie. Depilacja to dziś już naturalny element codziennej pielęgnacji. Mimo, że na stałe wpisała się w kanon podstawowej higieny, wybór odpowiedniej metody depilacji dla wielu z nas wciąż pozostaje nie lada problemem. Koszt, trwałość efektów, możliwość występowania podrażnień czy powikłań – to tylko niektóre z czynników, które bierzemy pod uwagę podejmując decyzję o sposobie depilacji.
Depilacja vs. tradycyjne golenie
Tradycyjne golenie posiada wciąż szerokie grono wiernych zwolenniczek, dla których maszynka stanowi najprostszą broń do walki z nadmiernym owłosieniem. Sprawdzona metoda depilacji, z której niezmiennie korzystają mężczyźni, u kobiet może jednak przyczyniać się do efektów odwrotnych, niż zamierzone – czyli wzmocnienia włosków i przyspieszenia ich wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ ostrza maszynki przycinają włoski przy powierzchni skóry, nie usuwając ich cebulek. Dodatkowo, jeśli golimy się „pod włos”, rośnie ryzyko nieprzyjemnego i mało estetycznego wrastania włosków.
Czym zatem zastąpić tę niedoskonałą technikę, by móc dłużej i bez komplikacji cieszyć się gładką i zdrową skórą?
Kremy, żele i pianki do depilacji
Domową alternatywą dla tradycyjnego golenia są różnego rodzaju chemiczne środki do usuwania owłosienia. Działanie kremów do depilacji, żeli i pianek, oparte jest na reakcji chemicznej, jaka zachodzi w naszych włoskach pod wpływem soli kwasu tioglikowego. Aktywna substancja rozpuszcza zawartą w nich keratynę w ciągu kilku minut od nałożenia preparatu. Osłabiona struktura włosów łamie się u nasady, co pozwala na ich bezbolesne usunięcie przy pomocy plastikowej szpatułki. Choć krem do depilacji nie usuwa cebulek włosów, osłabia odrastające włoski, które z każdym zabiegiem stają się cieńsze i bardziej delikatne. Efekty depilacji chemicznej utrzymują się dłużej, niż w przypadku tradycyjnego golenia i mogą pozostawiać skórę gładką nawet do ok. 10 dni od zabiegu.
Ponieważ skuteczność preparatów do depilacji związana jest z działaniem intensywnych substancji chemicznych, ich stosowanie – szczególnie u osób o wrażliwej, delikatnej skórze – może wywołać podrażnienia lub alergie. Dlatego tak istotne jest, by korzystając po raz pierwszy z konkretnego produktu do depilacji – nawet hipoalergicznego – zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wykonać test na niewielkim fragmencie skóry, by upewnić się czy w przeciągu 24 godzin nie wystąpią żadne niepokojące objawy, zaczerwienienia lub swędzenie.
Z uwagi na silne działanie kosmetyków do depilacji, tego rodzaju zabiegów nie zaleca się kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią. Lepiej zrezygnować z niej także w przypadku różnego rodzaju chorób skóry, np. łuszczycy, a także świeżo po wykonaniu tatuażu
Depilacja laserowa - nowoczesna metoda depilacji
Jedną z metod usuwania nadmiernego owłosienia jest depilacja laserowa. Dzięki wielokrotnemu naświetlaniu włosów laserem, uszkodzona zostaje brodawka włosa, co powoduje jego trwałe usunięcie. Już po 6-8 seriach naświetlania możliwe jest uzyskanie efektu, który może utrzymywać się nawet przez kilka lat.
Wiele kobiet nie decyduje się jednak na zabieg laserowej depilacji z obawy przed powikłaniami i podrażnieniami. Możliwość ich wystąpienia zależy jednak w głównej mierze od profesjonalnej opieki, jaką klient otrzymuje w gabinecie kosmetycznym. Przed zabiegiem powinien zostać poddany specjalistycznej konsultacji, podczas której analizuje się typ, aktualny stan skóry i specyfikę włosa. Również tutaj pod uwagę należy wziąć choroby skóry, a w przypadku ciąży lub karmienia przesunąć depilację na późniejszy okres. Dzięki dokładnej analizie wszystkich czynników, możliwe jest właściwe zaplanowanie procesu depilacji, tak, by przebiegał bezpiecznie, a jego efekty były satysfakcjonujące i trwałe. By wykluczyć ewentualne powikłania lub poparzenia skóry oraz upewnić się o skuteczności działania indywidualnie dobranej wiązki lasera, przed rozpoczęciem serii zabiegów, należy wykonać również tzw. próbę laserową, czyli test na niewielkim fragmencie ciała.
Nowoczesne metody depilacji pozwalają skuteczniej, niż tradycyjne golenie, usuwać nadmierne owłosienie i dłużej cieszyć się gładkością skóry. Wybór odpowiedniej dla Ciebie metody powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych właściwości Twojej skóry, aktualnego stanu zdrowia oraz obszaru, który chcesz poddać depilacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak zasięgnąć rady specjalisty, który pomoże Ci znaleźć najbezpieczniejsze i najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.
Nowoczesne metody depilacji pozwalają skuteczniej, niż tradycyjne golenie, usuwać nadmierne owłosienie i dłużej cieszyć się gładkością skóry. Wybór odpowiedniej dla Ciebie metody powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych właściwości Twojej skóry, aktualnego stanu zdrowia oraz obszaru, który chcesz poddać depilacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak zasięgnąć rady specjalisty, który pomoże Ci znaleźć najbezpieczniejsze i najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.
Przeczytaj więcej o zabiegach depilacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: