Nieestetyczne wrzecionowate pasma, które pojawiają się na naszej skórze to nic innego jak rozstępy. Są one trudnym przeciwnikiem do pokonania. Dotykają osoby, które mają duże wahania wagi, kiedy rozciąganie skóry przekracza dopuszczalne normy. Dochodzi wówczas do rozerwania włókien kolagenowych. W konsekwencji na skórze pojawiają się rozstępy. Sprzymierzeńcem w pojawianiu się rozstępów jest także hormon stresu - kortyzol. Nie zawsze więc możemy się przed nimi uchronić. Co zrobić, gdy już się pojawią?
Rozstępy - najlepsza metoda leczenia
Rozstępy nie mogą zostać pozostawione same sobie. Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Sposobem na ich zlikwidowanie jest laserowe usuwanie rozstępów. Laserowe usuwanie rozstępów polega na wywołaniu licznych mikrouszkodzeń w skórze, co zmusza ją do uruchomienia procesów naprawczych i naturalnej regeneracji. Osoby mające niższy próg bólu mogą poprosić przed zabiegiem o maść znieczulającą. Zwykle należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów, żeby efekty były w pełni satysfakcjonujące.
Rozstępy a dieta i sport
Odpowiednia dieta nie pomoże w walce z rozstępami, ale może w pewnym stopniu zapobiec ich powstawaniu. Specjaliści doradzają, aby włączyć do diety produkty zawierające witaminę A, E, PP, B5, które znajdziemy w szpinaku, orzechach, rybach morskich oraz oleju. Bez wątpienia dobrym sprzymierzeńcem dla właściwej kondycji skóry są ćwiczenia fizyczne, ponieważ wzmacniają włókna kolagenowe i elastynowe oraz łagodzą skutki stresu.
Kiedy już zlikwidujemy rozstępy, warto znaleźć przyczynę ich powstawania. Jest to konieczne, żeby nie dopuścić do ich nawrotu.
Przeczytaj więcej o zabiegach odtłuszczania w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi