(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Jak określić porowatość włosów i dlaczego to ważne? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Jak określić porowatość włosów i dlaczego to ważne?

Jak określić porowatość włosów i dlaczego to ważne?

Będąc w drogerii na zakupach i przyglądając się kosmetykom dedykowanym pielęgnacji skóry głowy i włosów, można zauważyć, że na niektórych etykietach widnieje sformułowanie "porowatość włosów". Co to tak naprawdę oznacza? Czy to ma znaczenie przy zakupie szamponu, odżywki czy maski do włosów? W poniższym artykule dowiesz się, jak określić porowatość włosów i w jaki sposób odnosi się to do ich codziennej pielęgnacji.

spis treści

kobieta-z-pofalowanymi-włosami

Jak określić porowatość włosów

Budowa włosa - jak wygląda?

Żeby móc zapoznać się z danym terminem niezbędne będzie wytłumaczenie dokładnej budowy włosa. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to wytwór warstwy rozrodczej naskórka i zbudowany jest głównie z białka- keratyny . Włosy są rozmieszczone na całym naszym ciele z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp, błonach śluzowych oraz czerwieni wargowej. Co ciekawe najwięcej ich mają naturalne blondynki i blondyni ale są one cienkie oraz mniej widoczne niż te, które posiadają bruneci/ brunetki.

W budowie włosa wyróżnia się to co wystaje ponad powierzchnię skóry jest to łodyga włosa. Natomiast to co jest w skórze to jest korzeń, a ten jest umiejscowiony w zagłębiach naskórka, czyli mieszkach włosowych. Na samym końcu tej części jest cebulka, w której zachodzą podziały komórkowe. Na samą strukturę włosów składają się 3 warstwy:

 • warstwa rdzeniowa- ta część występuję wyłącznie u posiadaczek grubszych włosów. Zawiera niewielką ilość komórek barwnikowych. Przez zbieranie się pęcherzyków gazu nadaje jej barwę siwą lub białą
 • warstwa korowa włosa- to tutaj powstaje odpowiedni kolor. Znajdują się również komórki, które odpowiadają za sprężystość i wytrzymałość na czynniki mechaniczne
 • najbardziej zewnętrzna cześć, czyli powłoczka- składa się z dachówkowo ułożonych komórek, tzw łusek. Chroni komórki głębiej położone ale również, poprzez właściwość odbijania światła, ta część jest gładka i lśniąca.

Warto też podkreślić, że włos pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Po pierwsze chroni przed wieloma czynnikami mechanicznymi, przed działaniem promieniowania UV, pełni rolę termoregulacyjną i jest istotny w odbieraniu bodźców dotykowych.

Co oznacza termin porowatość włosów i jaki jest główny podział ?

Czym jest porowatość włosów? To nic innego jak to rozkład łusek na włosach. Jest to stopień odchylenia zewnętrznej warstwy od kory włosa, czyli warstwy wewnętrznej. Na tej podstawie zostały wyróżnione 3 rodzaje włosów:

 1. włosy niskoporowate - to moment, w którym łuski włosa ściśle przylegają do kory włosa
 2. włosy średnioporowate - to moment, w którym łuski włosa mogą być lekko odchylone od wewnętrzej warstwy
 3. włosy wysokoporowate - to sytuacja, w której łuski są znacznie odchylone od kory włosa.

Jak mogę sprawdzić jaki rodzaj włosów posiadam?

Najpopularniejszą metodą, aby określić porowatość włosów to test ze szklanką. Polega to na obserwacji pojedynczego włosa umieszczonego w przezroczystej szklance z letnią wodą. Jeżeli włos po upływie kilkunastu minut cały czas znajduje się na powierzchni wody to jesteś posiadaczką niskoporowatych a jak opadł na samo dno- wysokoporowate. Natomiast jeśli widzisz, że znajduje się tak pomiędzy to jest duża szansa, że masz średnioporowate włosy.

Można też spróbować bez testu określić porowatość na podstawie skrętu włosa. W przypadku niskiej porowatości twój każdy włos jest idealnie prosty, gładki, lśniący a końcówki ich nigdy się nie rozdwajają. Wszystko co jest tego przeciwieństwem może sugerować to, że posiadasz średnioporotwate lub wysokoporowate włosy.

Pielęgnacja włosów w zależności od porowatości włosów

Warto pamiętać, że porowatość włosów głównie odnosi się do typu włosów a nie do skóry głowy. Także klasyfikując siebie samych łatwiej nam o odpowiedni kosmetyk do ich pielęgnacji, czyli odżywkę, maskę, serum czy olejki.

Niskoporowate włosy- są proste, gładkie, nawilżone i błyszczące. Niewątpliwym autem ich jest to, że się nie puszą i są odporne na czynniki zewnętrzne. Natomiast minusem jest brak objętości oraz to, że łatwo je obciążyć źle dobranymi kosmetykami. Włosy niskoporowate ciężko wystylizować, gdyż szybko wracają do swojej pierwotnej formy i bywają przyklapnięte. Gdy są mokre to schną najwolniej. Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest wymagająca, gdyż są to włosy zdrowe. Na pewno nie warto przesadzić z ilością kosmetyków. Zalecane są głownie odżywki humektantowe, czyli zawierające między innymi:

 • glicerol,
 • mocznik,
 • kwas hialuronowy,
 • aloes czy panthenol.

Średnioporowate włosy- najczęściej są lekko falowane i kręcone. Ten typ łatwiej poddaje się stylizacjom natomiast wilgotne powietrze może powodować ich puszenie się. Czasami u nasady mogą być oklapnięte włosy a końcówki wysuszone. Należy uważać, gdyż łatwo mogą ulec uszkodzeniu i niewłaściwą pielęgnacją mogą stać się wysokoporowate. W celu zadbania o strukturę włosa należy w pielęgnacji zadbać o odpowiednią ilość emolientów, humektantów i protein. Należy pamiętać o odpowiednie kosmetyki na końcówki włosów w celu ich zabezpieczenia. Warto podstawić na olejowanie włosów 1-2 w tygodniu. Składniki proteinowe to między innymi:

 • aminokwasy,
 • proteiny hydrolizowane z jedwabiu,
 • proteiny hydrolizowane z kiełków pszenicy
 • keratyna

Wysokoporowate włosy- te włosy wymagają bogatej pielęgnacji. Są one matowe, suche i szorstkie w dotyku. Często mogą to być zniszczone włosy i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą sprawiać kłopot w trakcie ich rozczesywania natomiast po ich zmoczeniu wysychają bardzo szybko. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna opierać się głównie na emolientach, np:

 • masło shea,
 • olej kokosowy
 • lanolina
 • stearynian glicerolu
 • gliceryna

Warto też je regularnie olejować np. olejem ze słodkich migdałów, z pestek dyni, z pestek malin i inne naturalne oleje co wpływa na intensywne odżywienie włosów.

Jak widzisz różna porowatość włosa wymaga innego traktowania. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył ci to pojęcie i w przyszłości pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji pielęgnacyjnych.

Przeczytaj więcej o włosach w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

0 0 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday