Będąc w drogerii na zakupach i przyglądając się kosmetykom dedykowanym pielęgnacji skóry głowy i włosów, można zauważyć, że na niektórych etykietach widnieje sformułowanie "porowatość włosów". Co to tak naprawdę oznacza? Czy to ma znaczenie przy zakupie szamponu, odżywki czy maski do włosów? W poniższym artykule dowiesz się, jak określić porowatość włosów i w jaki sposób odnosi się to do ich codziennej pielęgnacji.
Żeby móc zapoznać się z danym terminem niezbędne będzie wytłumaczenie dokładnej budowy włosa. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to wytwór warstwy rozrodczej naskórka i zbudowany jest głównie z białka- keratyny . Włosy są rozmieszczone na całym naszym ciele z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp, błonach śluzowych oraz czerwieni wargowej. Co ciekawe najwięcej ich mają naturalne blondynki i blondyni ale są one cienkie oraz mniej widoczne niż te, które posiadają bruneci/ brunetki.
W budowie włosa wyróżnia się to co wystaje ponad powierzchnię skóry jest to łodyga włosa. Natomiast to co jest w skórze to jest korzeń, a ten jest umiejscowiony w zagłębiach naskórka, czyli mieszkach włosowych. Na samym końcu tej części jest cebulka, w której zachodzą podziały komórkowe. Na samą strukturę włosów składają się 3 warstwy:
Warto też podkreślić, że włos pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Po pierwsze chroni przed wieloma czynnikami mechanicznymi, przed działaniem promieniowania UV, pełni rolę termoregulacyjną i jest istotny w odbieraniu bodźców dotykowych.
Czym jest porowatość włosów? To nic innego jak to rozkład łusek na włosach. Jest to stopień odchylenia zewnętrznej warstwy od kory włosa, czyli warstwy wewnętrznej. Na tej podstawie zostały wyróżnione 3 rodzaje włosów:
Najpopularniejszą metodą, aby określić porowatość włosów to test ze szklanką. Polega to na obserwacji pojedynczego włosa umieszczonego w przezroczystej szklance z letnią wodą. Jeżeli włos po upływie kilkunastu minut cały czas znajduje się na powierzchni wody to jesteś posiadaczką niskoporowatych a jak opadł na samo dno- wysokoporowate. Natomiast jeśli widzisz, że znajduje się tak pomiędzy to jest duża szansa, że masz średnioporowate włosy.
Można też spróbować bez testu określić porowatość na podstawie skrętu włosa. W przypadku niskiej porowatości twój każdy włos jest idealnie prosty, gładki, lśniący a końcówki ich nigdy się nie rozdwajają. Wszystko co jest tego przeciwieństwem może sugerować to, że posiadasz średnioporotwate lub wysokoporowate włosy.
Warto pamiętać, że porowatość włosów głównie odnosi się do typu włosów a nie do skóry głowy. Także klasyfikując siebie samych łatwiej nam o odpowiedni kosmetyk do ich pielęgnacji, czyli odżywkę, maskę, serum czy olejki.
Niskoporowate włosy- są proste, gładkie, nawilżone i błyszczące. Niewątpliwym autem ich jest to, że się nie puszą i są odporne na czynniki zewnętrzne. Natomiast minusem jest brak objętości oraz to, że łatwo je obciążyć źle dobranymi kosmetykami. Włosy niskoporowate ciężko wystylizować, gdyż szybko wracają do swojej pierwotnej formy i bywają przyklapnięte. Gdy są mokre to schną najwolniej. Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest wymagająca, gdyż są to włosy zdrowe. Na pewno nie warto przesadzić z ilością kosmetyków. Zalecane są głownie odżywki humektantowe, czyli zawierające między innymi:
Średnioporowate włosy- najczęściej są lekko falowane i kręcone. Ten typ łatwiej poddaje się stylizacjom natomiast wilgotne powietrze może powodować ich puszenie się. Czasami u nasady mogą być oklapnięte włosy a końcówki wysuszone. Należy uważać, gdyż łatwo mogą ulec uszkodzeniu i niewłaściwą pielęgnacją mogą stać się wysokoporowate. W celu zadbania o strukturę włosa należy w pielęgnacji zadbać o odpowiednią ilość emolientów, humektantów i protein. Należy pamiętać o odpowiednie kosmetyki na końcówki włosów w celu ich zabezpieczenia. Warto podstawić na olejowanie włosów 1-2 w tygodniu. Składniki proteinowe to między innymi:
Wysokoporowate włosy- te włosy wymagają bogatej pielęgnacji. Są one matowe, suche i szorstkie w dotyku. Często mogą to być zniszczone włosy i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą sprawiać kłopot w trakcie ich rozczesywania natomiast po ich zmoczeniu wysychają bardzo szybko. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna opierać się głównie na emolientach, np:
Warto też je regularnie olejować np. olejem ze słodkich migdałów, z pestek dyni, z pestek malin i inne naturalne oleje co wpływa na intensywne odżywienie włosów.
Jak widzisz różna porowatość włosa wymaga innego traktowania. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył ci to pojęcie i w przyszłości pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji pielęgnacyjnych.
Przeczytaj więcej o włosach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: