Każdy włos zbudowany jest z białka- keratyny, barwnika- melaniny i innych składników nieorganicznych. Zdrowy, wygładzony i nawilżony włos składa się dodatkowo w ok. 10% z wody. Jeżeli ten poziom zaczyna się zmniejszać, to nasze włosy stają się przesuszone, łamliwe i zaczynają się puszyć. Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Dzisiaj powiemy Ci o tym, co wpływa na suchość włosów oraz podamy sprawdzone sposoby na to, jak możesz sobie z tym radzić.
Co wpływa na suchość włosów?
Przyczyn suchych włosów może być kilka. Warto jednak podkreślić, że niektóre typy włosów w naturalny sposób mogą się przesuszać (np. w przypadku włosów kręconych). Najczęściej przyczyną suchych włosów jest niedostateczna ilość sebum wydzielana przez gruczoły łojowe skóry głowy. Taka sytuacja sprawia, że woda zaczyna uciekać poprzez otwartą łuskę włosa a on staje się bardziej podatny na zniszczenia i podrażnienie skóry głowy. Co jeszcze wpływa na suchość włosów?
- Niekorzystne czynniki zewnętrzne, czyli bardzo wysoka temperatura latem, w tym promienie słoneczne i mrozy zimą.
- Zła pielęgnacja bądź jej całkowity brak.
- Przyczyną suchych włosów mogą być nieodpowiednie szampony, czyli silne detergenty oraz brak ochrony przed działaniem suszarki i prostownicy.
- Częste zabiegi fryzjerskie z użyciem produktów chemicznych, czyli farbowanie i rozjaśnianie włosów.
- Nieprawidłowo zbilansowana dieta, picie małych ilości wody, używki tj papierosy i alkohol
- Schorzenia i choroby skóry głowy.
W jaki sposób można zatrzymać wilgoć we włosach?
Nieodłącznym elementem zapewniającym ładny wygląd włosów i cery jest odpowiednia dieta. Warto zadbać, aby w naszej diecie nie brakowało takich składników odżywczych jak: chrom, krzem, selen, miedź. Dobrze też, aby na talerzu znajdowały się potrawy, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Można codzienną dietę wzbogacić o orzechy, pestki słonecznika, płatki owsiane, owoce morza, warzywa i chude mięso.
Kolejna kwestia to odpowiednia pielęgnacja. Ważne jest nawilżanie włosów, czyli stosowanie kosmetyków zawierających składniki nawilżające m.in ekstrakty roślinne, kwas hialuronowy, panthenol, gliceryna, aloes. Szamponem myjemy dwukrotnie skórę głowy włosy. Najlepiej letnią wodą. Należy dbać o regularne stosowanie odżywek po każdym myciu włosów. Taki kosmetyk najlepiej wczesać grzebieniem bądź palcami na wcześniej odciśnięte z nadmiaru wody włosy. Raz w tygodniu warto zastosować maskę na wilgotne włosy. Aby składniki nawilżające skuteczniej zadziałały na łodygę włosa i otworzeniu ich łuski można nałożyć dodatkowo folie i ręcznik. W taki sposób należy turban przetrzymać przez ok 20-30 minut. Suche włosy często charakteryzuje rozdwojone końcówki dlatego też warto pamiętać o ich zabezpieczaniu stosując specjalny olejek bądź serum. Czy robimy dalej z mokrymi włosami? Przede wszystkim suszymy je, nie zostawiamy samoistnie a na pewno z takimi nie śpimy! Mokre włosy są wtedy bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia i wysuszenie. Poza tym stwarza do idealnie środowisko do rozwoju drobnoustrojów co z kolei może mieć negatywny wpływ na naszą skórę głowy.
Należy uważać na wszystkie stylizacje na gorąco- prostownica, lokówka, lokówkosuszarka- często użytkowane mogą również być przyczyną przesuszonych włosów. Najlepiej ograniczyć ich użytkowanie bądź zastosować termo ochronę w postaci specjalnie dedykowanych temu kosmetyków.
Olejowanie włosów to kolejny sposób, na skuteczne zatrzymanie utracie wilgoci z włosów. Kluczem jest systematyczność i wybór odpowiedniego oleju. Najczęściej do olejowania włosów używane są: olej arganowy, olej kokosowy, z pestek winogron, ze słodkich migdałów czy oliwa z oliwek. Technik olejowania jest kilka i najlepiej dobrać ją metodą prób i błędów.
- olejowanie włosów na sucho- taka metoda olejowania można sprawdzić, który dokładnie olej będzie najlepszy dla naszych włosów. Nakładamy go na suche, nieumyte włosy, które nie są obciążone stylizatorami włosy na ok 1 h bądź dłużej.
- olejowanie włosów na mokro- olej nakładamy na włosy zwilżone wodą, można nałożyć czepek bądź ręcznik. Oprócz wody można zwilżyć włos wcześniej hydrolatem, alosem bądź zastosować podkład nawilżający np. woda z dodatkiem cukru bądź miodu( przykładowo wymieszanie 1 szklanki wody i 2 łyżki miodu).
Kolejny etap to zmycie oleju tzw. emulgowanie. Na pokryte olejem włosy nakładamy odżywkę bądź maskę. Trzymamy tak ok 15-20 minut, zmywamy i myjemy głowę szamponem. Działanie nawilżające można zauważyć po regularnym olejowaniu 1-2 w tygodniu.
Dla osób, które posiadają bardzo grube, suche i puszące się włosy może sprawdzić się metoda OMO, czyli odżywka>mycie szamponem> odżywka. To skuteczny przepis na poprawę kondycji włosów. Włosy pozbawione blasku stają się lśniące i wygładzone. Krokiem pierwszym jest na wilgotne włosy nałożenie odżywki i zostawienie jej na kilka minut. Nie spłukujemy tego i zaczynamy myć głowę szamponem. Wszystko spłukujemy a następnie nakładamy ponownie odżywkę, najlepiej taką, która ma inne składniki nawilżające niż poprzednia. Trzymamy wszystko również kilka minut i spłukujemy letnią bądź zimną wodą.
Domowe sposoby na nawilżenie włosów
Włosy suche można nawilżyć nie wychodząc z domu i wykorzystując składniki, które ma każdy w domu.
I Domowa odżywka: rozgnieciona połówka awokado i 2 łyżki olejku kokosowego. Wszystko mieszamy, nakładamy na włosy i trzymamy pod czepkiem ok 10-15 min.
II Domowa odżywka: mieszamy ok 100 g miodu z 2 łyżkami oliwy. Mieszankę należy położyć na włosy, skórę głowy- przetrzymać ok 30 minut i spłukać wodą.
I Domowa maska: zmieszanie 2 żółtka jaja, 2 łyżki oleju rycynowego, sok z cytryny. Całość mieszamy, nakładamy na włosy po długości i trzymamy pod czepkiem ok 30 minut.
II Domowa maseczka: 2 łyżki siemienia lnianego zalewamy wodą i gotujemy. Ziarna przecedzamy i powstały glutek można nałożyć na włosy i na skórę głowy. Taką miksturę trzymamy ok 1 h pod czepkiem.
Cytrynowo- aloesowa płukanka do włosów: na 1 litr wody potrzebne będzie półtorej łyżki soku z cytryny i dwie łyżki aloesu. Wszystkie mieszamy i moczymy w tym włosy tak na ok 1 minutę i polewamy całość od nasady i na końcu je suszymy.
Najlepsze zabiegi nawilżające włosy
W profesjonalnym salonie fryzjerskim i kosmetycznym w ofercie jest wiele zabiegów pielęgnacji włosów, które dbają o odpowiednie ich nawilżenie i dbają o dobrą kondycję skóry głowy.
- Keratynowe prostowanie włosów- to zabieg, który wpływa na strukturę włosów. Włosy nabierają zdrowy wygląd są pełne blasku, gładkie i elastyczne a niechciane przesuszenie włosów znika. Najważniejszym składnikiem jest keratyna, czyli białko, które jest budulcem włosów. Na czym zabieg polega? Na początek włosy są dwukrotnie myte i następnie nakładany jest specjalny preparat, omijając skórę głowy, pasmo czy pasmie. Następnie preparat wprasowuje się za pomocą specjalnej prostownicy. Preparat zostawia się tak na 30 minut a na koniec je suszy.
- Peeling skóry głowy- tym zabiegiem głównie skupiamy się na skórze głowy, jednak w znaczny sposób poprawia to wchłanianie nakładanych potem kolejnych kosmetyków. Dobrze pracujące ujścia gruczołów łojowych wpływają na dobrze nawilżony włos po całej długości. Następuje również poprawa krążenia przez co włosy stają się wzmocnione. Peeling może być ziarnisty bądź enzymatyczny.
- Karboksyterapia- zabieg polega na podaniu śródskórnie medycznego dwutlenku węgla. Dochodzi do miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Efektem tego jest zwiększone mikrokrążenie w skórze. Po serii ok 6-8 zabiegów mieszki włosowe są odżywione, poprawia to kondycję włosów są one wzmocnione i jest przyspieszony ich wzrost.
- Mezoterapia skóry głowy- to znany zabieg kosmetyczny, który polega na wprowadzeniu śródskórnie w formie iniekcji gotowych koktajli, które mają za zadanie wzmocnić cebulki włosów i pobudzić ich wzrost. Zapewnia dogłębne nawilżenie i odżywienie włosów. Zalecana jest seria 6 zabiegów, najlepiej w połączeniu z zabiegiem karboksyterapii.
- Światło LED na włosy- to naświetlanie skóry głowy i włosów długościami fal 640 nm co skutecznie dotlenia i odżywia cebulki. Zabieg ten jest bezbolesny i bezinwazyjny. Można to również połączyć z innym zabiegiem np. mezoterapią dla wzmocnienia efektów.
Autorka:
Karolina Kwarciana - Kosmetolog
Laser Delux w Łodzi
Przeczytaj więcej o włosach i skórze głowy w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: