Glinki już w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie były wykorzystywane do codziennej pielęgnacji. Od XIX wieku stosuje się je także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Glinki występują naturalnie w przyrodzie i są wydobywane z wnętrza ziemi, z różnych części świata.
Czym tak naprawdę są glinki kosmetyczne i jakie są ich możliwości w codziennej pielęgnacji skóry? Właśnie o tym będzie ten wpis, dlatego koniecznie przeczytaj go do końca!
Glinki należą do naturalnych, minerałów ilastych powstałych w wyniku przemian pyłów i skał wulkanicznych. Najczęściej można je spotkać na głębokości nawet do 70 m. Tak, pozyskiwane glinki mogą zawierać także inne minerały, w formie zanieczyszczeń tj.: kwarc, piasek, muł i inne. Co więcej, ich powierzchnia jest bardzo aktywna chemicznie, a one same posiadają właściwości sorpcyjne.
W skład glinki kosmetycznej wchodzą liczne, ważne dla organizmu mikro i makroelementy. Zalicza się do nich: krzem, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź i selen. Naturalna glinka nie podrażnia i nie wysusza skóry. Jest bezpieczna nawet dla alergików (jeżeli używana jest w czystej postaci bez dodatków takich jak: substancje zapachowe i konserwanty). Glinki kosmetyczne mają działanie oczyszczające z toksyn, bakteriobójcze, antyseptyczne, reminalizujące oraz obronne dla organizmu. Oprócz tego przywracają odpowiedni odczyn pH skóry.
Glinkę, jako minerał wykorzystuje się zewnętrznie w formie okładów, które przyspieszają gojenie się ran, wrzodów i leczą powstałe czyraki. Mogą posłużyć także jako dodatek do kąpieli pielęgnacyjnych (najczęściej jest to glinka biała) właśnie z dodatkiem tego surowca w celu detoksykacji i oczyszczenia skóry. Działania związane z użyciem glinek nazywa się argilloterapią.
Szerokie zastosowanie sprawia, że glinka kosmetyczna wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków takich jak:
Tak, jak wcześniej wspomniałam, dobra glinka kosmetyczna nie posiada konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Mogą one jednak różnić się pomiędzy sobą składem mineralnym. Kolor glinki zależy od pierwiastków, które zawiera. Ogromną zaletą różnorodności glinek jest to, że można je dopasować do typu cery a także jej potrzeb.
Wyróżniamy różne rodzaje glinek. Te najbardziej popularne to:
Na drogeryjnych półkach dostępne są gotowe produkty, które można od razu aplikować na twarz i ciało. Możesz je spotkać również w formie sypkiej. Jak przygotować taką maseczkę? Glinkę w postaci sproszkowanej mieszamy z odpowiednią ilością wody do uzyskania gładkiej pasty. Niewątpliwą zaletą takiej formy pielęgnacji jest możliwość dodania innych kosmetyków takich jak hydrolat czy ulubiony olejek. Bardzo ważne jest, aby przy stosowaniu maseczek z glinkami unikać ich wysychania na twarzy. Można temu zapobiec spryskując to wodą, hydrolatem czy wodą termalną. Oprócz tego unikajmy metalowych misek do rozdrabniania tego surowca, gdyż to tworzywo neutralizuje dobroczynne właściwości uzyskanej maseczki.
Oprócz tego coraz częściej naturalne glinki kosmetyczne są wykorzystywane do pielęgnacji skóry głowy. Można dodać ją do ulubionej maski czy też wymieszać z wodą do momentu uzyskania gładkiej formuły, konsystencji pasty a następnie aplikacja na skalp. Następnie wszystko można zmyć delikatnym szamponem. Efektem tego jest oczyszczanie skóry głowy, nadanie objętości a nawet hamowanie wypadania włosów.
Przeczytaj więcej o sposobach pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: