Wraz ze wzrostem popularności oraz dostępności depilacji laserowej, narosło wokół niej dużo mitów, które mogą odstraszać od przeprowadzenia zabiegu. Niewątpliwy wpływ na to ma również fakt, że na rynku dostępne są różnorodne urządzenia, wykazujące zróżnicowaną efektywność. Poniżej przedstawiamy ciekawostki o depilacji laserowej oraz rozprawiamy się z najpopularniejszymi jej mitami.
Mit: Depilacja laserowa jest niebezpieczna dla naszej skóry.
Fakt: Zabieg uznawany jest za całkowicie bezpieczny. Światło lasera oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosa, nie naruszając przy tym delikatnego naskórka, może więc być stosowany w miejscach szczególnie wrażliwych na podrażnienia, takich jak pachy, bikini, górna warga.
Mit: Depilacja laserowa jest bolesna.
Fakt: Odczuwanie bólu jest sprawą bardzo indywidualną. Każdy człowiek ma inny próg bólu – co dla jednej osoby jest nieprzyjemnym odczuciem, na innej nie zrobi wrażenia. Zabieg uznawany jest przeważnie za całkowicie bezbolesny, powodujący co najwyżej chwilowy dyskomfort. By zredukować nieprzyjemne doznania, przed zabiegiem warto poprosić o aplikację znieczulającej maści.
Mit: Wszystkie lasery, są tak samo skuteczne.
Fakt: Nie są. Na rynku dostępne są urządzenia, których skuteczność szacuje się od 20% do aż 98% w przypadku najlepszych i certyfikowanych laserów. Lasery różnią się między sobą skutecznością, która jest uzależniona od parametrów, takich jak: długość fal, czas trwania impulsu, średnica promieniowania na skórę. Najskuteczniejszym laserem jest obecnie laser diodowy, którego promień wnika w naskórek na odpowiednią głębokość, dzięki czemu niszczy mieszek włosa.
Mit: Wystarczy jeden zabieg.
Fakt: Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na naszej skórze, do całkowitego usunięcia konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. W czasie zabiegu niszczone są włosy, pozostające w fazie wzrostu (anagenu). Laser nie działa na włosy w fazie przejściowej (katagen) ani w fazie spoczynku (telogen). Ilość zabiegów, potrzebnych do całkowitego usunięcia owłosienia ustalana jest przez kosmetologa wykonującego depilację. Zazwyczaj jest to od 5 do 6 zabiegów.
Mit: Możliwe jest usunięcie tylko ciemnych włosów.
Fakt: Nowoczesne lasery np. LUMENIS, umożliwiają usunięcie również włosów w innym kolorze. Depilacja jasnych włosów jest możliwa, jednak często wymaga większej ilości sesji. O przewidywanej skuteczności zabiegu jesteśmy informowani już na etapie darmowej dermokonsultacji.
Mit: Laser nie działa na wrastające włosy.
Fakt: Laser działa tak samo skutecznie na włosy wrastające, jak i te rosnące w prawidłowy sposób. Depilacja laserowa jest wręcz najlepszym rozwiązaniem dla Pacjentek, które mają problem z wrastającymi włoskami. Likwiduje przyczynę problemu – włosy wzrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry.
Mit: Nie ma żadnych przeciwskazań dla depilacji laserem.
Fakt: Nie jest ich dużo, ale są. Do najważniejszych należą: posiadanie opalenizny, okres ciąży oraz karmienia (karmienia piersią lub laktacji), zażywanie leków i ziół światłouczulających, choroba nowotworowa, czy choroby skóry – bielactwo, łuszczyca oraz rybia łuska. Zabiegu nie wykonuje się również na skórze, na której widoczne są zmiany takie jak opryszczka lub inne zmiany wirusowe, bakteryjne, czy grzybicze.
Mit: Depilację można przeprowadzić w dowolnym momencie.
Fakt: Do depilacji trzeba się odpowiednio przygotować. W okresie od 4 do 8 tygodni należy zaprzestać wyrywania włosków (pęsetą, depilatorem, czy woskiem), a bezpośrednio przed zabiegiem trzeba je zgolić. Na tydzień przed wizytą w salonie trzeba też zrezygnować z peelingów. Przygotowania do depilacji laserowej nie są bardzo uciążliwe, jednak należy się z nimi zapoznać i bezwzględnie ich przestrzegać - o wszystkim zostaniemy poinformowani przez pracownika salonu.
Mit: Po zabiegu możemy się opalać.
Fakt: Podobnie jak przed, tak i po zabiegu musimy przez chwilę trzymać się pewnych zasad, np. nie powinniśmy opalać się przynajmniej przez 4 tygodnie. Przez ten okres należy zabezpieczać skórę przed działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z wysokimi filtrami (UV).
Mit: Depilacja laserowa to długi zabieg.
Fakt: Długość zabiegu zależy oczywiście od powierzchni depilowanego miejsca, a także od intensywności owłosienia. Zabieg depilacji pach potrwa ok. 20 minut, okolic bikini ok. 30 minut. Natomiast usunięcie włosów z nóg to najdłuższy zabieg – zajmie już do 1,5h.
Przeczytaj więcej o depilacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: