Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to zdecydowanie jeden z największych trendów ostatnich lat. Nic w tym dziwnego, jest ono szybkie, skuteczne, dokładne ale z drugiej strony bardzo delikatne, przez co nie podrażnia cery i nie zaburza bariery hydrolipidowej skóry.
Trend ten przybył do nas z dalekiego wschodu, mistrzyniami w tej praktyce są Azjatki, które do perfekcji opanowały sztukę pielęgnacji oraz podwójnego oczyszczania twarzy. Dla nich jest to wręcz rytuał wywodzący się z tego, że gejsze zmywały swój biały makijaż olejem z kamelii.
Jak prawidłowo oczyszczać twarz?
Wbrew panującym przekonaniom oczyszczanie twarzy to nie tylko demakijaż, ale także usunięcie z warstwy skóry wszystkich zanieczyszczeń, które pojawiły się na niej w ciągu całego dnia. Sam płyn micelarny i wacik nie rozprawią się z pozostałościami po kremie SPF, zanieczyszczeniami z powietrza czy po prostu nadmiarem sebum, które każdego dnia wydziela nasza skóra. Pomimo, że na pierwszy rzut oka po takim zwykłym demakijażu skóra wydaje się czysta, to jednak zostaje na niej wiele zanieczyszczeń, które niestety mogą powodować:
- trądzik,
- zaskórniki
- przedwczesne starzenie się skóry.
Jak się przygotować do właściwego oczyszczania?
- Na początek warto wspomnieć o tym, że prawidłowe oczyszczanie możesz wykonać za pomocą swoich własnych dłoni. Wyrzuć zatem wszystkie waciki, gąbeczki czy szczotki soniczne - powodują one tylko dodatkowe tarcie, które może być dla skóry szkodliwe.
- Dobrze oczyszczone dłonie będą najlepszym narzędziem do tego etapu pielęgnacji i zapewniamy, że od razu poczujesz różnicę!
- Przygotuj sobie też osobny ręcznik, lub pieluszkę tetrową, którą będziesz wycierać tylko swoją twarz. Staraj się wymieniać ją codzienne, ponieważ zanieczyszczenia, roztocza czy kurz gromadzą się również na akcesoriach do pielęgnacji.
- Pamiętaj! Możesz używać najdroższych kosmetyków świata, ale jeśli nie zadbasz o higienę, to nie ma możliwość abyś mogła skutecznie zadbać o swoją cerę.
Co to jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy?
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy, jak sama nazwa wskazuje jest to sposób na oczyszczanie cery, który składa się z dwóch etapów, czyli:
- fazy olejowej, tu używa się produktów typu olej lub płyn micelarny
- fazy wodnej z użyciem produktu na bazie wody
Każda z tych faz ma inne zadania i co ważne - obie są tak samo ważne!
Na czym polega olejowa faza oczyszczania?
Faza olejowa oczyszczania skóry - polega ona na aplikacji produktu, który ma za zadanie rozpuścić makijaż oraz nagromadzone w ciągu całego dnia zanieczyszczenia i pozostałości po kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Dlaczego akurat olejek? Produkt o tłustej konsystencji najlepiej rozprawi się ze wszystkimi zanieczyszczeniami na naszej skórze i najskuteczniej wykona dokładny demakijaż.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze olejku? Przede wszystkich dowiedz się, czy jest on emulgujący, następnie poczytaj w Internecie opinie na temat tego produktu. My, jako kosmetolodzy polecamy następujące kosmetyki do demakijażu:
- Olejek emulgacyjny Polny Warkocz
- Masło emoliencyjne Bandi
Często dostajemy pytania "A płyn micelarny? Czy można go używać?" - demakijaż płynem micelarnym jest oczywiście dozwolony, ALE należy pamiętać o tym, że kosmetyk należy zmyć później wodą. Producenci najczęściej o tym nie piszą, dlatego zdecydowana większość kobiet nałoży płyn micelarny na twarz i kończy oczyszczanie, a niestety jest to produkt powierzchniowo czynny, czyli działa w sposób ciągły, dopóki jest na skórze, dlatego po płynie skóra często jest nadmiernie przesuszona i odwodniona a cera szara i zniszczona.
Mamy dla Ciebie jednak dobrą informację! Płyn micelarny będzie odpowiednią alternatywą dla olejku, on również pomoże pozbyć się z twarzy zbędnych zanieczyszczeń i możesz użyć go spokojnie do fazy olejowej. Pamiętaj jednak, aby nie używać wacików i nakładaj produkt swoimi rękoma! Płyn micelarny będzie również świetnym produktem do demakijażu, dzięki zawartym w składzie micelom świetnie rozpuszcza i usuwa makijaż, dlatego jeśli nie możesz znaleźć idealnego olejku, wybierz ulubiony płyn micelarny!
Na czym polega wodna faza oczyszczania?
Faza wodna oczyszczania skóry jest to drugi etap, który ma za zadanie zmyć pozostałości oleju i oczyścić skórę z tych bakterii i zanieczyszczeń, których na pierwszy rzut oka nie widać. Tak jak olejek rozpuszcza i usuwa bakterie z zewnątrz, tak żele na bazie wody ma za zadanie zadziałać już konkretnie na skórę. Pamiętaj o tym, aby wybrać jak najbardziej łagodny produkt myjący i pamiętaj, że mitem jest to, że po oczyszczeniu żelem skóra musi być ściągnięta. Jeśli czujesz choć minimalne uczucie ściągnięcia to znak, że musisz zmienić produkt na łagodniejszy.
Dwuetapowe oczyszczanie skóry pomimo swojej skuteczności jest bardzo delikatne i nie chodzi w nim o to, aby dosłownie "trzeć skórę". Produkt myjący na bazie wody ma oczyścić, ale nie wysuszyć! To najczęściej popełniany błąd podczas dwuetapowego oczyszczania skóry. Wiele osób rezygnuje z niego właśnie przez to, że ma źle dobrany żel do mycia twarzy bądź inny tego typu produkt. Świetną alternatywą dla żelu będzie pianka, która ma podobne, dokładne a zaraz delikatne działanie.
Jakie produkty na bazie wody Wam polecamy? Na pewno emulsję do mycia twarzy marki Cerave - kosmetyk ten występuje w dwóch wersjach: do skóry suchej oraz mieszanej/tłustej. Zapewniamy, że po jego użyciu już nigdy nie będziesz chciała wrócić do klasycznej formy oczyszczania twarzy a Twoja cera powie Ci "dziękuję!":)
Oczyszczanie twarzy w dwóch etapach - jak je wykonać?
A jak to wygląda w praktyce? Jak odpowiednio wykonać dwuetapowe oczyszczanie twarzy, aby było ono jak najbardziej skuteczne? Jeśli czytałaś książkę Sekrety Urody Koreanek to na pewno to wiesz, warto jednak sobie przypomnieć podstawowe zasady
- Faza olejowa - tutaj wykorzystujemy produkt na bazie oleju, czyli olej, olejek, masło lub płyn micelarny. Pamiętaj, że musi być to produkt emulgujący, czyli taki, który po kontakcie z ciepłą wodą zamieni się w emulsję. Kosmetyk ten nakładaj na suchą skórę całej twarzy, nabierz odrobinę na dłoń, rozetrzyj go w dłoniach (to bardzo ważne! ciepły olejek ma lepsze działanie) i kolistymi ruchami rozprowadź po skórze twarzy i około 2 minut masuj delikatnie swoją twarz. Jeśli na co dzień nosisz mocny makijaż, to skup się na okolicy oka, olejek bez problemu rozpuści nawet wodoodporne kosmetyki i skutecznie wykona demakijaż, musisz jednak poświęcić na to trochę więcej czasu. Po dwóch minutach zmocz dłonie i kontynuuj masaż. To właśnie w tym momencie olejek zmienia się w białą piankę, przez co jest łatwy do zmycia. Na końcu zmyj twarz ciepłą wodą, jest to bardzo ważny etap całego procesu pielęgnacji, aby czyszczenie było dokładne i skuteczne - produkt musi być dokładnie zmyty.
- Faza wodna - następuje bezpośrednio po fazie olejowej, czyli: zmywasz olejek --> nakładasz żel. Od razu po zmyciu oleju ciepłą lub letnią wodą przechodzimy do nałożenia na dłonie produktu do fazy wodnej, idealnie sprawdzi się tu także pianka. Pamiętaj, aby przed aplikacją na twarz rozetrzeć produkt w dłoniach. Na skórę nakładasz już spienione produkty, działają one wtedy dużo delikatniej a zarazem skuteczniej. Sam proces wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku fazy olejowej, czyli przez 2 minuty dokładnie myjesz twarz kolistymi ruchami. Zwróć uwagę na to, aby skupić się na każdym centymetrze twarzy, musisz być bardzo dokładna i zadbać o to, aby jak najlepiej czyścić skórę. Po upływie dwóch minut zmyj żel z twarzy zimną wodą. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo dokładnie! Żel lub pianka to substancja czynna, więc jeśli nie zostanie zmyta to będzie wsiąkać coraz głębiej w cerę a co za tym idzie wysuszać skórę.
Dwuetapowe oczyszczanie skóry a trądzik
Zacznijmy od tego, jak powstaje trądzik? Zazwyczaj jest on efektem nadreaktywnych gruczołów łojowych, które są zapchane i produkują zbyt dużo sebum. W wyniku tego na skórze pojawiają się zaskórniki oraz ropne zmiany. Jak więc należy dbać o skórę trądzikową? Podstawą jest właśnie odpowiednie oczyszczanie, aby regulować pracę gruczołów łojowych i oczyścić pory. Musisz pamiętać o jednak o tym, że trzeba zachować balans w oczyszczaniu. Zbyt mocna ingerencja sprawi, że dojdzie do zachwiania bariery hydrolipidowej skóry. Co to znaczy w praktyce? Skóra stanie się nadmiernie przesuszona i dojdzie do reakcji obronnej - wyprodukowania nadmiernej ilości sebum.
Dwuetapowe oczyszczanie świetnie radzi sobie z cerą trądzikową, ponieważ bardzo dokładnie usuwa makijaż, zanieczyszczenia oraz resztki SPF ale z drugiej strony nie podrażnia skóry.
Błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej
- Najczęstszym błędem jest zakup produktu do fazy olejowej, który nie jest emulgujący. W przypadku skóry trądzikowej nie należy używać aktywnych produktów olejowych, ponieważ one dosłownie zapchają gruczoły łojowe. Olejek, który nie emulguje spowoduje właśnie taką reakcję! Olej zostanie na skórze, pozostawia na powierzchni tłustą warstwę okluzyjną i możesz być pewna, że na twojej twarzy pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki i trądzik. Olej na twarzy ma mieć tylko jedną funkcję - demakijaż i dokładne oczyszczenie. Gdy już spełni swoją rolę to natychmiast musi być w całości usunięty z powierzchni twarzy.
- Kolejny błąd to używanie nieodpowiedniego żelu. Tak, jak napisaliśmy powyżej należy zwrócić uwagę na to, aby produkt ten nie powodował uczucia ściągnięcia. Jeśli tak się dzieje to znaczy, że kosmetyk działa zbyt mocno i skóra staje się przesuszona. To z kolei prowadzi do tego, że organizm od razu zaczyna reagować i produkuje dużo więcej sebum i powstaje mechanizm błędnego koła - pojawia się więcej krost, więc chcemy skórę mocniej oczyścić, przesuszamy ją, organizm wydziela sebum, co powoduje więcej wykwitów ropnych.
- Jeśli zmagasz się ze skórą trądzikową, to musisz pamiętać, że oprócz oczyszczania skóry i złuszczania należy dbać o regularne nawilżanie skóry. Obserwuj swoją skórę, znajdź balans pomiędzy tymi dwoma aspektami i używaj odpowiednich kosmetyków - tylko wtedy uda Ci się skutecznie wyleczyć trądzik
Dwuetapowe oczyszczanie rano i wieczorem
Każdy typ cery wymaga innego podejścia oraz dobrania składników aktywnych, są jednak pewne założenia, które są spójne zarówno dla cery suchej, mieszanej i tłustej. Jeśli chcesz cieszyć się piękną i zdrową skórą to musisz traktować wieczorną pielęgnację jak rytuał i używać tylu produktów, ile Twoja skóra rzeczywiście potrzebuje. Przy ustalaniu planu pielęgnacyjnego pamiętaj również o prewencji, odpowiednio nawilżona skóra, której nie brakuje witamin starzeje się dużo wolniej. Pamiętaj o tym, że dwuetapowe oczyszczanie skóry należy wykonać wieczorem. Wystarczy, że poświęcisz skórze 10 minut przed snem a już po kilku tygodniach zobaczysz kolosalną różnicę! Rano użyj samego produktu na bazie wody, czyli żelu bądź pianki.
Czy tonik jest potrzebny w dwuetapowej pielęgnacji?
Najbardziej nurtujące pytanie brzmi - czy tonik do twarzy jest konieczny? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Tonik ma za zadanie wyrównać poziom pH skóry, który jest zaburzony poprzez zbyt mocne oczyszczanie. Odpowiednio dobrane produkty i prawidłowo wykonane dwuetapowe oczyszczanie twarzy w żaden sposób nie wpływa na poziom pH, tonik więc nie jest potrzebny. Inną sprawą jest oczywiście tonik kwasowy, ale taki produkt można nakładać kilka razy w tygodniu przy odpowiednio zbudowanej tolerancji.
Poranna pielęgnacja dwuetapowa krok po kroku
Zasada jest prosta - nakładamy produkty od najbardziej wodnistych do najbardziej gęstych. Im produkt jest rzadszy, tym głębiej wnika w skórę i mocniej działa, dlatego krem zostawiamy na koniec. Ogólnie, wbrew panującym stereotypom krem nawilżający wcale nie jest najważniejszym etapem pielęgnacyjnym, jest on dopełnieniem i przysłowiową "kropką nad i". Od czego więc zacząć?
- Najbardziej wodnistym produktem jest esencja, czyli bardzo mocno skoncentrowana substancja zawierająca składniki aktywne. Jeśli zmagasz się ze skórą suchą, polecamy kultową już esencję marki Samarite - ona naprawdę działa cuda! Przy skórze trądzikowej warto skupić się na produkcie, który zawiera niacynamid lub wąkrotkę azjatycką, czyli składniki łagodzące. Esencję możesz używać dwa razy dziennie - rano i pod koniec dnia, czyli wieczorem.
- Następnie nakładamy serum - jest to produkt bardziej skoncentrowany, gęstszy, który dociera do innych warstw skóry, niż esencja. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów tego produktu, zdecydowanie polecamy markę BasicLAB. Jest to polska firma, której sukces polega na opracowaniu konkretnych połączeń składników co w efekcie daje świetne produkty z gwarancją sukcesu. Jeśli chodzi o częstotliwość użytkowania serum, jest to już uzależnione od produktu. Przykładowo, kosmetyk nawilżający spokojnie możesz używać dwa razy dziennie, ale jeśli masz serum z kwasami to zdecydowanie musisz zapoznać się z poleceniami producenta.
- Kolejnym etapem po dwuetapowym oczyszczaniu twarzy jest krem pod oczy. Pamiętaj, aby aplikować go tylko do kości, ponieważ jest to produkt, który migruje! Gdy już znajdziesz swój ulubiony krem pod oczy, używaj go na skórę dwa razy dziennie (rano i wieczorem), bezpośrednio przed kremem nawilżającym.
- Przedostatnim etapem jest krem nawilżający, który ma za zadanie zamknąć i uzupełnić codzienną pielęgnację. Na rynku jest naprawdę nieograniczona ilość kosmetyków tego typu, dlatego dokładnie zapoznaj się ze składem produktu oraz opiniami w Internecie, odpowiednio dobrane produkty to klucz do sukcesu! Krem nawilżający to ostatni etap pielęgnacji wieczornej, jeśli chodzi o pielęgnację dzienną to dochodzi jeszcze jeden, bardzo ważny produkt a mianowicie krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF50. Musisz zapamiętać, że to właśnie SPF50 jest najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym, dlatego dodaj go do swojej codziennej rutyny. Niestety, jednorazowa aplikacja nie wystarczy, musisz reaplikować ten krem średnio co 3-4 godziny w ciągu dnia, aby zachować ciągłość ochrony. Martwisz się o makijaż? nie masz potrzeby, ponieważ odpowiednio dobrany SPF w ogóle nie wpłynie na wygląd Twojego makijażu :)
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy zyskuje coraz więcej zwolenników, jest to bardzo skuteczny i wbrew pozorom bardzo łatwy sposób na utrzymanie pięknej cery pełnej blasku. Wystarczy tylko pamiętać o kilku założeniach i dać sobie czas. Kosmetyk potrzebuję około 2 miesięcy, aby móc rzeczywiście zadziałać, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zmiany nie pojawią się z dnia na dzień. Pierwszy krok należy do Ciebie, zapoznaj się dokładnie z tym artykułem, przeczytaj na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy i wprowadź w swoim życiu zmiany, które wpłyną nie tylko na stan Twojej cery, ale także na Twoje samopoczucie oraz zdrowie!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dwuetapowego oczyszczania oraz masażu twarzy koniecznie zobacz film z Martą z Jogi Piękna!
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bardzo pomocny artykuł
Jakiś czas temu zmieniłam wieczorną pielęgnację na dwuetapową + dobrze dobrane kosmetyki i twarz rzeczywiście wygląda 100 razy lepiej, nie ma już uczucia ściągnięcia czy przesuszenia, kosmetyki do makijażu też lepiej się aplikuje 😍 artykuł uzupełnił wiedzę, super 👍
Stosuję od dawna dwuetapowe oczyszczanie i nie wyobrażam sobie inaczej myć swojej problematycznej cery! ❤️
Dwuetapowe oczyszczanie jest bardzo ważne i przede wszystkim skuteczne 🙂 stosuję od dawna ale warto też zaznaczyć że aby przyniosło efekty, trzeba pamiętać o każdym obszarze, np linia żuchwy, szyja, czy linia włosów 😉 te okolice często są albo pomijane albo niedokładnie oczyszczone co powoduje powstawanie zmian na tych obszarach 😉 pilnujmy aby do tego nie doprowadzić 😊
Oczyszczanie dwuetapowe to najlepszy sposób na wodoodporny makijaż! Cieszę się, że koreańska pielęgnacja staje się coraz bardziej popularna – zawdzięczamy jej trend całorocznego stosowania filtrów SPF50! 🙂
Odkąd zaczęłam stosować dwuetapowe oczyszczanie zauważyłam znaczną poprawę w kondycji swojej skóry, zdecydowanie mniej niedoskonałości ❤️
Super! Wszystko co mnie interesowało w jednym artykule 🙂
Sama korzystam z dwuetapowego oczyszczania skóry, to jest najlepsze co można zrobić dla skóry!
Muszę wypróbować🤔 używam ostatnio nowego podkładu i wydaje mi się że nie mogę go dokładnie zmyć samym żelem
Świetny artykuł !