Trend na wydepilowane ciało nie przemija już od wielu lat. Od jakiegoś czasu pożądane są już nie tylko gładkie pachy czy nogi. Coraz więcej osób poddaje swoje ciało zabiegom, które mają na celu wyeliminowanie niechcianego owłosienia także z innych partii, np. ramion. W wypadku kobiet, mocno widoczne włosy na ramionach są efektem chorób, problemów na tle hormonalnym lub są warunkowane genetycznie. Wywołują dyskomfort, dlatego coraz więcej pań decyduje się ich pozbyć. Jednak obecnie, po takie rozwiązania sięgają także mężczyźni.
Wiele kobiet uważa gładkie ramiona za atrakcyjne u płci przeciwnej. Wydepilowane ramiona stały się walorem wizualnym - gładka skóra wygląda bardziej schludnie i estetycznie. Brak owłosienia stanowi duży komfort. Skóra jest przyjemniejsza w dotyku oraz, co bardzo istotne, mniej się poci, przez co łatwiej zadbać o jej higienę
Jaką metodę depilacji ramion wybrać?
Najczęściej wybieranym sposobem depilacji ramion jest golenie jednorazową maszynką, która ścina łodygi włosa na poziomie ujścia mieszka włosowego. Jest to metoda szybka, tania i stosunkowo łatwa. Minusem tego typu depilacji jest prędkość odrastania włosa, uczucie szorstkości, liczne podrażnienia oraz skaleczenia, swędzenie skóry czy zapalenia mieszków włosowych. Często pojawia się również rogowacenie mieszkowe, czyli drobne czerwone grudki i krostki, które powodują nieestetyczny wygląd skóry.
Innym sposobem na usuwanie owłosienia z okolicy ramion jest stosowanie kremu do depilacji. Dzięki zawartym w składzie substancjom chemicznym, dochodzi do rozpuszczenia mostków keratynowych, czyli białek obecnych w łodydze włosa. Jednak zdarza się tak głównie w wypadku, gdy włosy są cienkie, delikatne i jasne. Przy ciemnych i grubych włosach może się to okazać nieskuteczne. Ze względu na zawartość innych składników, krem może powodować reakcje alergiczne oraz wystąpienie różnego typu zmian skórnych. Dlatego niektóre z tego typu preparatów zawierają składniki łagodzące, a także substancje opóźniające odrastanie włosa. Biorąc pod uwagę obszar ramion, jeden krem wystarcza najczęściej na wykonanie tylko jednego zabiegu.
Kolejną możliwością jest depilacja ramion woskiem lub pastą cukrową. Obie metody polegają na mechanicznym usunięciu - wyrwaniu, włosa razem z cebulką ze skóry. Jest to bolesne oraz powoduje duże podrażnienie i widoczne zaczerwienienie. Stanowi to problem głównie w lecie, kiedy ramiona najczęściej są odsłonięte. Po tego typu depilacji włosy często odrastają nierównomiernie lub tylko miejscowo, co również ma wpływ na estetykę skóry na ramionach. W podobny sposób usuwa się włosy za pomocą depilatora. Jest to jednak metoda rzadko stosowana na tej partii, ponieważ ciężko dosięgnąć każde miejsce samemu, a po zabiegu także pozostają podrażnienia i często pojawiają się wrastające włoski czy zapalenie mieszka.
Wszystkie powyższe metody są tymczasowe - nie powodują zahamowania procesu wzrostu włosa. Ramiona pozostają gładkie tak długo, jak decydujemy się wykonywać zabiegi.
Depilacja laserowa jest trwałą metodą usuwania owłosienia z ramion i nie tylko. Laser diodowy emituje wiązkę światła, która jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się we włosie. Wiązka pod wpływem przegrzania uszkadza trwale mieszek włosowy, czyli uniemożliwia ponowny wzrost włosa. Chcąc pozbyć się włosów na stałe, należy wykonać serię - minimum 6 zabiegów na każdą partię. Ilość zabiegów może się różnić - u mężczyzn zazwyczaj wykonuje się ich więcej ze względu na dużą ilość testosteronu, który stymuluje porost włosów. Liczba wizyt w salonie może się także zwiększyć w przypadku występowania różnych chorób czy problemów na tle hormonalnym u kobiet. Jednak po każdej depilacji włosów odrasta coraz mniej i potrzebują więcej czasu, aby wyrosnąć ponownie. Nowe włoski są też bardziej delikatne, co powoduje mniejsze podrażnienia przy ich goleniu.
Depilacja ramion - przeciwwskazania
Najlepsze efekty uzyskuje się przy typie urody zwanym “Królewna Śnieżka”, czyli jasna karnacja i ciemny włos. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem serii depilacji laserowej koniecznie trzeba udać się na konsultację z kosmetologiem! Na konsultacji wyklucza się wszystkie przeciwwskazania do zabiegu. Najważniejszymi z nich są :
- opalona skóra (lub przyciemniana nienaturalnie, np. balsamami brązującymi, solarium, opalaniem natryskowym itp.),
- choroby nowotworowe i stany zaraz po,
- ciąża i okres laktacji,
- przyjmowanie leków i ziół, które wykazują działanie światłoczułe,
- stosowanie depilatora, wosku, pęsety na partii, którą chcemy poddać zabiegowi, - aktywna opryszczka.
Pod koniec konsultacji wykonywana jest także próba laserowa. Dla kosmetologa jest to informacja, czy skóra reaguje poprawnie, a dla klienta możliwość oceny bolesności zabiegu. U każdego z nas próg bólu jest inny, dlatego nie należy sugerować się, jeśli słyszeliśmy, że jest to bardzo nieprzyjemny zabieg - u każdego odczucia są inne. Największą zaletą depilacji laserowej jest trwałość efektów. Po wykonaniu serii zabiegów, włosy nie odrastają przez wiele miesięcy, a nawet lat! Jeśli jest potrzeba, można wykonywać co jakiś czas zabiegi przypominające - są to jednak pojedyncze wizyty, a nie rozpoczynanie całej serii od nowa.
Dlaczego warto wykonać depilację ramion?
Wydepilowane ciało stało się w dzisiejszych czasach standardem dbania o swój wizerunek tak samo jak wykonywanie makijażu czy regularna aktywność fizyczna. Kiedyś depilowanie ramion było zabiegiem wybieranym głównie przez kobiety. Dzisiaj także wśród mężczyzn staje się popularne. Nic w tym dziwnego - obecnie również panowie coraz bardziej zwracają uwagę na swój wygląd. A nam kobietom nie pozostaje nic innego, niż się z tego cieszyć ;)
Autorki:
Agnieszka Męcnarowska i Martyna Cembala - Kosmetolodzy
Salon Laser Delux Bielsko-Biała
Przeczytaj więcej o depilacji laserowej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia:
- Molski M.: Nowoczesna kosmetologia. PWN 2014.
- Ambroziak M.: Piękno bez tajemnic. Przewodnik po medycynie estetycznej. EDIPRESSE 2017 Noszczyk M.: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. PZWL 2012
- Stephanie D Gan 1, Emmy M Graber. : Laser hair removal. Dermatol Surg 2013 Jun;39(6):823-38. Epub 2013 Jan 17.
Bardzo przydatne informacje. Na pewno wybiorę się do salonu na konsultację w celu oceny moich włosów i kwalifikacji ich do zabiegu. 😉
Bardzo przydatne informacje nie mogę się doczekać wizyty w salonie
Super napisany post, dużo się dowiedzialam 🙂 do zobaczenia na zabiegu.