Klienci, którzy pojawiają się na wstępnej konsultacji w salonie depilacji, często nie zdają sobie sprawy z możliwych przeciwwskazań do tego zabiegu. W tym artykule odpowiemy Ci dokładnie czym są zmiany łuszczycowe i dlaczego są one przeciwwskazaniem do depilacji przy użyciu lasera. Będziesz mogła poznać także metody, które możesz wykorzystywać w celu usunięcia niechcianego owłosienia ze swojego ciała.
Łuszczyca - co to jest?
Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry, która dotyka 2-4% populacji. Zaburzenia są przyczyną nadmiernego rogowacenia się naskórka. Klinicznie objawia się występowaniem ognisk rumieniowo- złuszczających. Etiologia choroby nie jest do końca poznana ale podejrzewa się udział czynników immunologicznych i genetycznych. Czynnikami wyzwalającymi chorobę są zazwyczaj: infekcje, stres, urazy mechaniczne, leki, palenie papierosów i alkohol. Zmiany te mogę utrzymywać się całe życie bądź pojawiać się okresowo. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną więc nie możemy zarazić się nią od innej osoby.
Wyróżniamy 4 odmiany łuszczycy:
- zwyczajna,
- krostkowa,
- stawowa
- erytrodermia łuszczycowa.
Najczęstsza lokalizacja gdzie umiejscowione są zmiany na naszym ciele to: łokcie, kolana i skóra głowy.
Dlaczego choroby skóry są przeciwwskazaniem do zabiegu?
Większość chorób skórnych takich jak łuszczyca, rybia łuska, bielactwo czy zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze będą przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserem. Z jakiego powodu? Wykonanie zabiegu na skórze z tego typu zmianami może spowodować ich znaczące zaostrzenie lub sprawić, że będzie ich znacznie więcej.
Często także klienci, którzy pojawiają się w salonie zadają pytanie: "Jeżeli objawy łuszczycy zostaną uśpione, to czy mogę wykonać zabieg depilacji?". W momencie kiedy nastąpiła remisja zmian łuszczycowych (chwilowy zanik) a klient zgłasza się do gabinetu chcąc wykonać depilację przy użyciu lasera niestety, w takiej sytuacji również nie będzie to możliwe. Wykonanie zabiegu depilacji będzie wiązać się z poważnymi konsekwencjami, które w zły sposób odbiją się na komforcie życia klienta. Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet w przypadku remisji choroby, jakikolwiek uraz mechaniczny naskórka może skutkować pojawieniem się na nowo zmian na skórze.
Depilacja a łuszczyca - jakie metody depilacji można stosować?
Najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie zbędnego owłosienia w przypadku zmian łuszczycowych jest golenie wybranych partii ciała przy użyciu jednorazowej maszynki. Postaraj się jednak robić to w sposób umiejętny oraz delikatny aby nadmiernie nie podrażniać skóry i nie doprowadzić do jej skaleczenia. Ważne jest także to, aby po depilacji stosować preparaty mocno natłuszczające i łagodzące np. olej kokosowy, masło Shea czy aloes.
Inna alternatywa pozbycia się niechcianych włosów to zastosowanie plastrów woskowych do depilacji. W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność.. Najlepiej więc depilować ciało małymi fragmentami, by nie doprowadzić do podrażnień.
Kremy do depilacji to kolejny sposobów depilacji, niestety należy pamiętać, że są to preparaty chemiczne. Warto przeanalizować skład takiego preparatu, żeby znajdowały się też w składzie substancje łagodzące tj. aloes, panthenol. Możemy też skonsultować się z lekarzem czy tego typu preparat może być stosowany na zmiany łuszczycowe.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zmniejszania objawów łuszczycy, to koniecznie przeczytaj artykuł na temat wpływu zabiegu karboksyterapii na łuszczycę
Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bardzo przydatny artykuł!