fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Płock Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Depilacja laserowa a bielactwo. Czy możesz wykonać zabieg? Przeczytaj!

Depilacja laserowa a bielactwo. Czy możesz wykonać zabieg? Przeczytaj!

Depilacja laserowa jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, ale jak każdy zabieg, również i ona posiada pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Czy bielactwo jest jednym z nich? Zobacz, na czym polega choroba, a jeśli walczysz z bielactwem i zastanawiasz się nad serią zabiegów depilacji laserem, sprawdź, czy jest to zabieg dla Ciebie.

spis treści

  Bielactwo – jak je rozpoznać?

  Bielactwo jeszcze do niedawna było chorobą, o której nie mówiło się głośno. Najnowsze badania oraz artykuły naukowe wskazują, że ok. 1-4% populacji cierpi na tę przypadłość. Informacji dotyczących choroby jest coraz więcej, a temat zaczął być powoli oswajany z pomocą mediów i kolorowych magazynów, poprzez angażowanie do sesji zdjęciowych modelek z tą właśnie chorobą. Oryginalny wygląd był tu dużym atutem i sposobem na wyróżnienie się.

  Co oznacza "oryginalny wygląd" w przypadku bielactwa? Choroba polega na braku pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Brak melaniny powoduje u chorego rozprzestrzeniające się białe plamy na skórze. Odbarwienia najczęściej pojawiają się na dłoniach, stopach, powiekach oraz w okolicy ust. Plamy są bardziej widoczne wiosną i latem, gdyż w odróżnieniu od zdrowej skóry, nie opalają się.  Warto zaznaczyć też, że bielactwo to choroba, którą nie można się zarazić. Ma całkiem inne podłoże.

  Bielactwo - przyczyna

  Z czego wynikają zewnętrzne objawy bielactwa, z których najbardziej charakterystyczne jest nagromadzenie białych plam na skórze? Spieszymy z wyjaśnieniem. U podstaw bielactwa, które jest przewlekłą chorobą, leżą mechanizmy autoimmunologiczne. Jako przyczynę choroby wskazuje się również genetyczne uwarunkowania - bielactwo może być dziedziczne. Bezpośrednią przyczyną schorzenia są stopniowo zanikające melanocyty, czyli komórki znajdujące się w podstawie naskórka, mieszkach włosowych i oczach. Melanocyty wytwarzają i magazynują pigment - melaninę, odpowiedzialną za kolor skóry, włosów i oczu. Białe miejsca na ciele, występujące w postaci plam są spowodowane jej niedoborem.

  Jak zdiagnozować bielactwo?

  Należy zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje bielactwa: bielactwo wrodzone i bielactwo nabyte. Pierwsze z nich, pojawia się już w momencie urodzenia i jest zwane albinizmem. Dzieci z tą chorobą posiadają bardzo jasną cerę, białe włosy, rzęsy i brwi. Bielactwo nabyte może ujawnić się w późniejszym okresie życia. Jeśli zauważysz, że na Twojej skórze pojawiają się białe plamy z nieco ciemniejszą otoczką, koniecznie udaj się do dermatologa. Lekarz wykona badania kliniczne, a jeśli zajdzie taka potrzeba zleci również badania histopatologiczne skóry, aby dzięki dokładnej diagnozie, najlepiej dobrać odpowiednie metody leczenia bielactwa. Bielactwa nie da się pokonać w krótkim czasie, dlatego tak ważna jest diagnoza. Im szybciej zostanie postawiona, tym większa szansa na szybkie podjęcie kroków, umożliwiających leczenie.

  Czy leczenie bielactwa jest możliwe?

  Bielactwo nie powoduje bólu, a zmiany chorobowe najbardziej wpływają na komfort życia społecznego - w niektórych przypadkach białe plamy są bardzo widoczne, więc mogą powodować znaczny dyskomfort u chorego. Całkowite pozbycie się plam, będących najbardziej charakterystycznym objawem choroby, może wiązać się z pewnymi trudnościami i żmudnym procesem leczenia. Terapię dostosowaną do potrzeb pacjenta najlepiej rozpocząć we wczesnej fazie choroby - wówczas przyniesie ona widoczne efekty. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z chorobą pacjenci, którzy posiadają jasną karnację. Widoczne plamy na skórze można zakryć odpowiednio dobranym makijażem, ważne jest również stosowanie kremów z filtrem UV chroniących skórę. W przypadku osób z ciemniejszą karnacją, u których białe plamy znacznie wyróżniają się, leczenie polega na naświetlaniu różnymi źródłami promieniowania UV oraz farmakoterapii. Zabieg naświetlania fragmentu skóry, w miejscach dotkniętych chorobą, może przyczynić się do powrotu barwnika lub przyspieszyć proces repigmentacji. Pozbycie się lub redukcja plam, które powoduje bielactwo, jest zatem możliwe. Należy pamiętać, że aby korzystać z tego typu zabiegów, niezbędna jest stała kontrola lekarza. Tak wrażliwa, pozbawiona barwnika skóra, jest znacznie bardziej podatna na oparzenia, szczególnie w miejscach zmian, będących oznaką choroby.

  Depilacja laserowa a bielactwo - czy można wykonać zabieg?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, przypomnijmy na czym polega zabieg depilacji laserowej. Depilacja laserowa to najskuteczniejsza i bezbolesna metoda trwałego pozbywania się niechcianego owłosienia. Laser oddziałuje na melaninę - tę zawartą we włosach oraz w skórze, dlatego właśnie nie poddajemy zabiegowi depilacji laserowej opalonej skóry. Melanina zawarta we włosie jest w stanie przetransportować energię lasera prosto do brodawki włosowej. Skutkiem jest zniszczenie włosa - jego kruszenie się, a następnie jego wypadnięcie. Jak widać, depilacja laserowa bez melaniny nie może istnieć. Właśnie dlatego bielactwo wyklucza zastosowanie depilacji laserowej. Zabieg będzie nieskuteczny i może spowodować poparzenia. Zdecydowanie skuteczniejsze, a co najważniejsze - bezpieczniejsze dla osób, których dotyczy bielactwo, będą inne formy depilacji.

  Depilacja laserowa a bielactwo – jaką metodę depilacji wybrać?

  Skoro depilacja laserowa nie jest wskazana dla osób chorujących na bielactwo, to jaką formę pozbywania się włosków wybrać? Rekomendujemy, aby w tym przypadku zamienić laser na mechaniczne metody depilacji. Najlepiej sprawdzi się tu tradycyjna maszynka do golenia. Kremy do depilacji oraz depilacja woskiem mogą powodować podrażnienia skóry. U osób, których dotyczy bielactwo, zazwyczaj pojawiają się jasne i cienkie włoski. Dlatego właśnie wybór mniej inwazyjnych metod depilacji będzie najlepszy i w tym przypadku najskuteczniejszy. Najważniejsze jest, aby podczas zabiegów depilacji, również tej domowej, nie podrażnić i tak już wrażliwej skóry.

  Bielactwo a depilacja laserowa - jakie są inne przeciwwskazania do tego zabiegu?

  Temat przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej jest bardzo ważny i staramy się przypominać naszym Klientom o sytuacjach, w których ta metoda usuwania owłosienia nie jest wskazana. Informacje dotyczące przeciwwskazań znajdziesz na karcie dotyczącej danego zabiegu, na stronach naszego serwisu, ale warto wspomnieć o nich raz jeszcze. Osoby dotknięte bielactwem nie są jedyną grupą, u której depilacja laserowa jest niemożliwa do wykonania.

  Kiedy laser nie jest najlepszym rozwiązaniem? Wykluczeniem do zabiegów laserowego usuwania owłosienia są:

  • ciąża, karmienie piersią
  • opalenizna
  • zażywanie leków, ziół światłouczulających
  • depilacja woskiem, pęsetą do 4 tygodni przed zabiegiem
  • choroba nowotworowa
  • opryszczka, zmiany wirusowe, bakteryjne w miejscu depilacji
  • zmiany skórne - bielactwo, łuszczyca, rybia łuska
  • aktywna opalenizna w miejscu depilacji, korzystanie z samoopalaczy, wizyty na solarium - na 4 tygodnie przed zabiegiem jest to zakazane
  • zażywanie leków i ziół światłouczulających, np.: nagietek, bratek, dziurawiec, skrzyp polny, niektóre herbatki odchudzające - wymagana jest min. 2 tyg. przerwa
  • używanie kremów lub maści z witaminą A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, itp.) - osoby stosujące terapię doustną retinoidami powinny zrobić półroczną przerwę pomiędzy końcem kuracji a pierwszym zabiegiem
  • stosowanie witaminy C i kwasów owocowych i chemicznych w miejscu depilowanej powierzchni wymaga miesięcznej przerwy przed zabiegiem

  Jeśli masz wątpliwości związane z tym, czy zabieg depilacji laserowej jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, a więcej informacji uzyskasz na bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji kosmetologicznej w jednym z naszych salonów. Depilacja nie ma przed nami tajemnic, więc umów się na pierwszą wizytę, a z pomocą kosmetologa znajdziesz rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

   

  0 0 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments