Czy wiesz, jakie kosmetyki powinno się przechowywać w łazience, a jakie w lodówce? Wiesz, że trzeba dbać o higienę kosmetyków, aby były one jak najskuteczniejsze? Porządek, jaki mamy w łazience jak i higiena z jaką używamy kosmetyków ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Brudne ręce, ręczniki, rozcięte pojemniki, rozrzucone po szafkach produkty - to wszystko sprawia, że naszej skórze daleko do ideału. Jak temu przeciwdziałać? Dlaczego świadomą pielęgnację powinnyśmy zacząć od porządków w łazience?
Przeczytaj najważniejsze porady kosmetologa Laser DeLux Patrycji Krajewskiej z @atobeauty oraz Architekt Porządku (@architektporzadku), czyli Agnieszki Witkowskiej. Dziewczyny pomogą Ci zachować wysoki standard higieny łazienki i kosmetyków!
Patrycja Krajewska: Po pierwsze, wprowadzenie pielęgnacji domowej trzeba zacząć od porządków w łazience. Zanim szturmem ruszycie na zakupy po nowe kremy, musicie poznać siebie i zrobić przegląd dotychczasowych kosmetyków. Sama swoją świadomą pielęgnację zaczęłam od zapanowania nad ilością produktów w łazience. Najpierw do kosza poszły rzeczy już po terminie ważności, a potem kosmetyki których nie używałam od dobrych 6 miesięcy (i wiedziałam że na bank ich więcej nie użyję). Na samym końcu wybrałam te z których byłam zadowolona. I nie uwierzysz... Z całej sterty wieczek zostały mi tylko 2 produkty!
To doświadczenie uświadomiło mi, jak ważny jest porządek w łazience oraz ład w kosmetyczce, bo to sprawia, że masz świadomość, jakie kosmetyki sprawdzają się na Twojej skórze, a jakie nie. Uporządkowane kosmetyki są ważne we wprowadzaniu rutyny pielęgnacyjnej - musisz wiedzieć, jakich produktów używasz krok po kroku, które produkty stosuje się rano, a które na wieczór, aby nie tracić czasu na szukanie ich po półkach.
Jakie kosmetyki trzymać w łazience, a jakie w lodówce?
To kolejna bardzo ważna kwestia, którą trzeba poruszyć, bowiem nie wszystkie produkty nadają się do przechowywania w ciepłej łazience. Musisz wiedzieć, że stała, niska temperatura pomaga na dłużej zachować ich świeżość i właściwości. Niektóre sera, np. z witaminą C, lubią chłodniejsze i ciemniejsze miejsca. W łazience generujemy bardzo dużo ciepła i bardzo duża część kosmetyków w takim miejscu traci wszystkie swoje właściwości. Kosmetyki ekologiczne, domowej roboty, które nie mają w składzie konserwantów również trzymamy w lodówce lub zużywamy w ciągu 1 dnia. W lodówce możemy trzymać także sera pod oczy lub maski w płachcie. Z kolei kosmetyki do makijażu oraz kosmetyki olejowe najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, gdyż niska temperatura im nie służy. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją od producenta, które znajdziesz na etykiecie produktu i trzymaj się tych zaleceń. Często zamieszcza on tam informację w jakim czasie należy zużyć kosmetyk, np. “wyrzuć po 3 miesiącach od otwarcia”. Jeśli inwestujesz w drogie i dobre kosmetyki może warto zastanowić się nad zakupem specjalnej lodówki do ich przechowywania?
Jak wygląda prawidłowa higiena kosmetyków?
Przyznaj się szczerze, kiedy ostatni raz przecierałaś z kurzu ulubiony słoik z kremem? No właśnie! Mało osób przykłada uwagę do czystości dłoni, których używamy do codziennego wklepywania kosmetyków w oczyszczoną skórę, a tym bardziej do czystości opakowań. Jeśli odkręcasz wieczko od kremu, które jest brudne, a potem przykładasz dłonie do twarzy to nie zdziw się, jeśli na drugi dzień zobaczysz pryszcza.
Regularne czyszczenie wieczek kosmetyków i dezynfekowanie ich opakowań np. alkoholem ogranicza kontakt skóry z zanieczyszczeniami. Jeśli nie chcesz codziennie wkładać palców do słoiczka kremu na noc to zainwestuj w specjalne szpatułki do nakładania kosmetyków. Dzięki temu ograniczysz rozprzestrzenianie się bakterii w kosmetykach. Staraj się nie dotykać palcami dozowników kosmetyków, a także regularnie czyść pędzle i przybory do makijażu. Brudny pędzel pozostawiony na otwartej przestrzeni na pewno nie jest sprzymierzeńcem pięknej cery. Możesz znaleźć specjalne opakowani
a z wieczkiem do przechowywania pędzli, dzięki temu będą one lepiej zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Aby zapobiegać podrażnieniom skóry i wypryskom musisz pamiętać o zawsze czystych dłoniach, czystych kosmetykach i czystych akcesoriach.
Czym wycierać twarz po demakijażu?
Tutaj wiele kobiet popełnia ten sam błąd. Do osuszania twarzy stosuje ręcznik, którym wyciera całe ciało po kąpieli. Jeśli masz specjalny ręcznik do osuszania twarzy to połowa sukcesu jest już za Tobą. Odpowiedz teraz sobie na pytanie, jak często go wymieniasz i pierzesz? To, czym codziennie osuszamy twarz jest bardzo istotne. Specjalnie używam słowa “osuszać” a nie “wycierać”, ponieważ bardzo ważne jest, aby dodatkowo nie podrażniać skóry, szczególnie po oczyszczaniu. Pozwól swojej skórze odpocząć i tylko delikatnie odsącz z niej wodę, następne kosmetyki nałóż na wilgotną twarz. Skóra po oczyszczaniu jest skłonna do podrażnień i łatwo przenieść na nią bakterie i zarazki. Najlepiej będzie, jeśli do osuszania twarzy będziesz stosować jednorazowe ręczniki bawełniane lub bambusowe. W ten sposób unikniesz przenoszenia zabrudzeń z ręczników do skóry. Pamiętaj, aby wymieniać je codziennie! A jak odpowiednio prać ręczniki? Czytaj dalej uważnie, a Agnieszka powie Ci, jakiego błędu nie popełniać.
Agnieszka Witkowska: A teraz ja podpowiem Wam, jak zapanować nad chaosem w łazience i uporządkować te wszystkie kosmetyki, które posiadamy!
Jak uporządkować łazienkę, aby uniknąć przeterminowania produktów?
Moja społeczność bardzo często pyta mnie, jak kontrolować datę ważności produktów spożywczych, które przesypujemy do pojemników. Mam jednak wrażenie, że w przypadku kosmetyków data ważności nie jest czymś, na co zwracamy dużą uwagę, a powinniśmy, aby produkty były dla nas bezpieczne. Najważniejszym wskaźnikiem terminu jest słoiczek na opakowaniu, który oznacza, ile miesięcy po otworzeniu produktu jest on jeszcze ważny (wyjątek: jeśli data ważności produktu jest np. do końca 2021 r., a otworzysz go w listopadzie, to na jego wykorzystanie masz 2 miesiące, mimo oznaczenia 3/6 lub 12 miesięcy słoiczkiem).
Nie mam jednak złudzeń, że przy naszych trybach życia zapamiętanie, kiedy otworzyło się krem, a kiedy tonik jest niemal niemożliwe, dlatego warto to sobie ułatwić – datę otwarcia można zapisać markerem (np. takim do płyt CD) bezpośrednio na opakowaniu lub przykleić małą etykietę z datą. Układając zapasy, warto stosować metodę półki sklepowej – im głębiej, tym dłuższy termin. Produkt po terminie nie zawsze jest od razu zmarnowany - możesz jeszcze wykorzystać np. do impregnacji skórzanego obuwia.
Jak utrzymać porządek w budowaniu rutyny pielęgnacyjnej?
Planując miejsce na kosmetyki trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie różnych elementów w łazience – nie powinny one znajdować się blisko źródła wody, aby nie zamokły, ale także nie powinny być umieszczone przy źródłach ciepła – pralce, suszarce czy grzejniku. Natomiast jeśli chodzi o samą organizację jest to już kwestia bardzo indywidualna. Przede wszystkim, aby mieć podstawy do organizacji i utrzymania porządku trzeba zacząć od przeglądu tej kategorii. Tak naprawdę część tych rzeczy czeka tylko i wyłącznie na naszą decyzję – co z nami zostaje, a co czas pożegnać. To jest moment, kiedy konieczne jest przyznanie się przed samym sobą, co nam się sprawdziło, a co nie – i to też jest w porządku!
Nie wszystko co testujemy musi nam pasować, ważne jest również pozbycie się tego, co jest przeterminowane. Należy pamiętać, że kosmetyk nie poczeka na nas wiecznie - ma on konkretną datę przydatności do zużycia, wyznaczaną nie tylko opakowaniem, ale i momentem otwarcia. Jeśli poświęcisz miejsce na produkty, których nie użyjesz, ciężej będzie Ci skorzystać z tych, które Ci służą - pamiętaj, że organizacja ma ułatwić Ci korzystanie z tego, co dla Ciebie dobre. Po redukcji warto pozostałe kosmetyki posegregować – najłatwiej będzie to zrobić kategorią. Nie mieszaj aktualnych produktów z zapasami. One mogą spokojnie poczekać np. w górnych szafkach i nie muszą zabierać miejsca pod ręką. Idealnym lokum na bieżące produkty byłaby szafka z lustrem, ale jeśli jej nie masz lub nie chcesz mieć (tak jak ja, bo mi taka szafka kojarzy się z horrorami), spokojnie doskonale sprawdzi się szuflada lub szafka.
Kiedy masz już wyodrębnione miejsce oraz kategorie produktów możesz dołożyć do tego organizer dla ułatwienia – pojemnik, koszyk lub tackę, w której będziesz miała zebrane produkty potrzebne np. do porannej lub wieczornej rutyny, makijażu, czy weekendowego SPA. Dzięki temu nie zapomnisz już o kolejnych krokach w rutynie a też łatwo wyjmiesz i uporządkujesz przestrzeń. Jak widzisz - same plusy! Metodę przetestowałam na sobie – dopiero jej zastosowanie pozwoliło mi na regularne używanie toniku! Dodatkowym atutem tej metody jest to, że nawet w niezbyt wygodnej przestrzeni łazienki uda Ci się takimi rozwiązaniami ułatwić życie.
Aby wyrobić sobie rutynę polecam Ci skorzystać z jednej z poniższych metod
- przeznaczenie pojemnika czy koszyczka na daną kategorię kosmetyków
- użycie kosmetyczki dla problematycznych produktów, aby były pod zawsze ręką
- w ekstremalnych przypadkach – nawet wielki napis na lustrze szminką bądź markerem kredowym (do bezproblemowego zmycia po wdrożeniu nawyku).
Symbol otwartego słoiczka - symbol PAO. Oznacza okres przydatności po otworzeniu opakowania
Jak czyścić i jak układać kosmetyki?
Pierwszą i najbardziej oczywistą, ale wartą przypomnienia zasadą jest zasada „myjemy rączki”. Przed rozpoczęciem rutyny dokładnie umyj ręce, zwróć również uwagę na miejsce pod paznokciami. Do słoiczków możesz użyć również szpatułki, którą także każdorazowo należy wyczyścić. Pamiętaj także, aby umyć ręce lub szpatułkę między stosowaniem różnych preparatów, jeśli również wymagają one wsadzenia palca do słoiczka. Polecam Ci dodanie do swojego kosmetycznego zestawu antybakteryjnego produktu do dezynfekcji lub zaopatrzenie się w tani alkohol izopropylowy, który doskonale sprawdzi się do dezynfekcji opakowań i powierzchni, a w rozcieńczeniu także do rąk. Sama staram się zwracać uwagę na pojemniki kosmetyków już na etapie ich zakupu. Jeśli mam do wyboru dwa podobne produkty, a jeden z nich będzie w bardziej higienicznym opakowaniu (z atomizerem lub pompką), zdecydowanie ten wróci ze mną do domu.
Jak zorganizować lodówkę do przechowywania kosmetyków w łazience?
Lodówka w łazience dla mnie brzmi jak niezły bajer, podstawowym pytaniem jednak jest czy faktycznie korzystam z takich produktów i w jakiej ilości oraz oczywiście, czy mamy na to miejsce. Pamiętaj tylko, że takie urządzenie będzie również wytwarzać ciepło, więc nie umieszczaj w bezpośrednim sąsiedztwie innych kosmetyków.
Jak widzisz, porządek w łazience ma ogromne znaczenie w codziennej pielęgnacji. To jak żyjemy, jak przechowujemy produkty pomaga nam w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry.
Przeczytaj więcej o prawidłowej pielęgnacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Mam nadzieję że dużo ludzi przeczyta ten artykuł! Rewelacja 😍 Musimy być świadomi jak dbać poprawnie o naszą pielęgnację 😁
Bardzo użyteczny artykuł , po przeczytaniu zrobiłam rewolucję w łazience która bardzo mnie cieszy 😊
Super artykuł i masa przydatnych informacji! Chyba czas na wiosenne kosmetyczne porządki;)
Artykuł z którym każdy powinien się zapoznać! Czas zabrać się za łazienkowe porządki ☺️
Zabieram się za porządki w kosmetykach od dłuższego czasu, teraz wiem czym się kierować. Naprawdę super artykuł i świetna relacja online na instagramie 🙂
Bardzo przydatne informacje! 🙂
Nikt praktycznie o tym nie pisze, bardzo cenne informacje, podzieliłam się nimi ze znajomymi 🙂
Bardzo przydatne informacje 🙂 wcześniej w ogóle nie zwracałam na to uwagi
No to czas na porządki! Uwielbiam Wasz blog!