Zimą skóra wymaga specjalistycznej ochrony. Niska temperatura powietrza, śnieg i wiatr mogą ją zdecydowanie odwodnić, dlatego powinnaś poszukać produktów, które zadbają o właściwe nawilżenie Twojej cery. A co z ochroną przeciwsłoneczną? Czy kremy z filtrem rzeczywiście powinny być używane tylko podczas letnich, upalnych dni? Czy zimowe słońce jest równie niebezpieczne, co letnie promienie? Zostań z nami do końca, a wszystkiego się dowiesz.
Jak działają promienie słoneczne?
Zacznijmy od tego, jaką rolę pełni krem z filtrem. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o ochronę skóry przed niechcianą opalenizną ale ogólnie o to, aby zapobiec przepływowi szkodliwych promieni UVA i UVB do poszczególnych warstw skóry. Promienie te mają nieograniczoną ilość, są różnej długości i o różnej mocy i co ważne, są emitowane każdego dnia przez cały rok. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, jednak te, które najbardziej nas interesują to UVA i UVB.
Dlaczego? Ponieważ tylko one potrafią przedostać się na ziemię.
UVA - są to te promienie, które docierają najgłębiej. Według badaczy stanowią one 95% wszystkich promieni, które przenikają do atmosfery, a aż 50% z nich dochodzi do skóry właściwej. To właśnie one odpowiedzialne są za fotostarzenie, powstawanie przebarwień czy emisję wolnych rodników w organizmie. Zła informacja jest taka, że promienie UVA nie są widoczne i w pierwszej chwili nie ma możliwości zbadania ich wpływu na skórę. No i co za tym idzie, działają one przez cały rok i uwaga...potrafią przenikać przez chmury i szyby.
UVB - ich nazwa pochodzi od słowa burning, czyli poparzenie. To są właśnie te promienie, które powodują przyciemnienie naskórka. Stanowią one 5% tych promieni, które do nas docierają i rzeczywiście, ich najmocniejszy wpływ jest wiosną i latem, szczególnie przy bezchmurnym niebie (UVB nie mają także zdolności przenikania przez szyby). Fale te jednak nie wnikają głęboko w skórę, w większości zatrzymują się na naszym naskórku. Promienie UVB są odpowiedzialne nie tylko za powstawanie opalenizny, ale także za pojawienie się reakcji alergicznych oraz nowotworów skórnych.
Dlaczego należy stosować krem z filtrem zimą?
Skóra zmienia się razem z rytmem pór roku, dlatego tak ważne jest, aby dobierać kosmetyki odpowiednie dla jej aktualnych potrzeb. Zimą skóra może być wyjątkowo przesuszona i wytwarza znacznie mniej melaniny, przez co może być jeszcze bardziej wrażliwa na niewidoczne promienie słoneczne.
Przyjęło się ogólnie panujące przekonanie, że krem przeciwsłoneczny kojarzy się z wakacjami. W reklamach takich produktów przedstawiane są ciepłe, egzotyczne miejsca i komunikaty, które informują o tym, aby w okresie urlopu zabezpieczyć skórę przed słońcem. Prawda jest taka, że skórę należy zabezpieczać cały rok niezależnie od pogody, czy pory roku.
To wszystko przez wspomniane wcześniej promienie UVA, które są bardzo mocno szkodliwe a na ich obecność nie ma wpływu to, jaka aura panuje za oknem. Może być najzimniejszy, styczniowy wieczór a i tak fale UVA będą w stanie zaszkodzić Twojej skórze.
Zimą wyjątkowo należy dbać o odpowiednią fotoprotekcję, ponieważ promienie słoneczne wyjątkowo mocno szkodzą skórze, a dodatkowo wszechobecny śnieg odbija i rozprasza fale.
Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo cały dzień siedzisz w biurze? No niestety nie wygląda to tak różowo. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, promienie UVA mają zdolność przenikania przez szyby, dlatego bez problemu dotrą one do Ciebie nawet wtedy, gdy na przykład będziesz w pracy bądź w samochodzie.
Jak prawidłowo stosować krem z filtrem?
Aby krem SPF50 mógł odpowiednio zadziałać, musi być nałożony w odpowiedniej ilości. Według przeprowadzonych badań, należy nałożyć 2 mg/1 cm² skóry. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie da się tego obliczyć, dlatego można przyjąć, że jest to równowartość połówki łyżeczki do herbaty lub tzw. metoda na dwa palce.
Aplikacja kremu z filtrem powinna być ostatnim etapem porannej pielęgnacji po kremie nawilżającym i przed makijażem. Pamiętaj też, że musi być to osobny produkt, sama zawartość filtru w podkładzie nie jest wystarczająca, po prostu jest to zbyt mała ilość faktorów, które chronią skórę.
Działanie filtru przeciwsłonecznego aktywne jest tylko przez kilka godzin, dlatego tak ważna jest jego reaplikacja. Idealnie byłoby nakładać krem ponownie po 3-4 godzinach, aby zminimalizować ryzyko przedostania się promieni słonecznych. Oczywiście nie ma potrzeby zmywania makijażu, dostępne na rynku kremy z filtrem bardzo dobrze współgrają z innymi produktami i wystarczy je wklepać na twarz.
Obecnie można znaleźć bardzo dużo kremów SPF50. Najlepiej sprawdzają się tzw. kremy miejskie, które nie zapychają porów i mają delikatną konsystencję. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego kosmetyku dla siebie, napisz do nas na naszym Instagramie @laserdeluxpolska. Nasi kosmetolodzy na pewno Ci pomogą!
Pamiętaj o tym, że odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna pozwoli Ci dłużej cieszyć się piękną skórę bez zmarszczek i przebarwień ale także uchroni Cię przed nowotworem skóry. Koniecznie zaktualizuj swój plan pielęgnacyjny jeszcze dziś!
Przeczytaj więcej o ochronie przeciwsłonecznej w naszych poradnikach: